Tapusuz Ev Kiraya Verilebilir mi?

Tapusu olmayan kaçak yapılar bilinen adıyla gecekondular kiraya verilebilir mi?

Tapusuz Ev Kiraya Verilebilir mi?

Kira sözleşmesi ile, kiraya veren kişinin bir şeyin kullanılmasını ya da kullanmayla beraber ondan faydalanılmasını kiracıya bırakmayı, kiracının da bu duruma karşılık kararlaştırılmış olan kira tutarını ödemeyi üstlenir.

Kira sözleşmesi yaparken, aynı zamanda kiracı ve kiraya veren kişilerin bir takım hak ve yükümlülükleri de üstlenmiş olur..

Bu hüküm, ev ve iş yeri kiralarında kiracı aleyhine değiştirilme söz konusu olamaz, diğer kira sözleşmelerinde ise, kiracı aleyhine genel işlem şartları yolu ile bu hükme aykırı düzenleme yapılamaz.

Buna karşın, kiracı, kira tutarını ödemekle sorumludur. Kiracı, aksine anlaşma ve yerel adet olmadığı sürece, kira tutarını ve gerekiyorsa diğer giderleri, her ayın sonunda ve en geç kira zamanının bitiminde ödemesi gerekir.

Bir yıl boyunca elde edilmiş olan kira getirisinin, kira gelir vergisi için belirlenmiş olan istisna tutarını aşması durumunda, kiraya veren kişinin vergi beyannamesi vermesi ve vergi borcunu ödemesi gerekmektedir. 

Tapusu bulunmayan, ancak mülkiyet hakkı kendisine ait olan kişiler, evini veya iş yerini kiraya verebilmektedir. Ayrıca, yine tapusu olmayan ev kiralamasından elde edilen getirinin istisna haddini aşması durumunda yine verginin ödenmesi gerekmektedir.

Güncelleme Tarihi: 03 Nisan 2021, 03:10
YORUM EKLE
YORUMLAR
Hasan şimşek
Hasan şimşek - 2 hafta Önce

...

EMLAK GÜNDEMİ: Mükerrer soru. Yazdığınız sorular onaylanmadan sitede görülmez.

Hasan şimşek
Hasan şimşek - 2 hafta Önce

...

EMLAK GÜNDEMİ: Mükerrer soru. Yazdığınız sorular onaylanmadan sitede görülmez.

Hasan şimşek
Hasan şimşek - 2 hafta Önce

Tapusuz evim var elektirik şu aboneliğin var 40 yıldır ama kiracı almak için tapu isteniyor dask yaptıramıyorum tapu istiyor birde numara güncelleme istiyor tapu olmadığı için kiraya veremiyoruz ev oldu bi çöp ne yapabilirim yardım cı olurmusunuz ankara nallıhan çayırhan mahallerin adres

EMLAK GÜNDEMİ: İmar barışından neden yararlanmadınız?

google-site-verification=YICnoXQvjVWih06MBJp9FBfJkY-ua8wzTHo3jGNdHnc