Tapuda Eklenti Nedir? Eklentilerin Sahibi Kimdir?

Satın aldığınız gayrimenkullere ait tapularda eklenti olabilir. Peki tapuda eklenti nedir?

Tapuda Eklenti Nedir? Eklentilerin Sahibi Kimdir?

Eklenti bağımsız bölümlerin dışında olup doğrudan o bölüme ait ve kullanımında olan yerin adıdır.

Taşınmaz anlamında da kullanılan gayrimenkulün konusu olan, ana gayrimenkul üzerinde, her biri ayrı ayrı kullanılmaya uygun olan ve kanun hükümleri uyarınca bağımsız mülkiyetin konusu olan bağımsız bölümün dışında yer almasına rağmen, bağımsız bölümün kullanımına tahsis edilen yerlere ise eklenti denmektedir.

Kat Mülkiyeti Kanununca söz konusu bağımsız bölüm mülkiyetinin sahibi, bağımsız bölüme ayrılmış olan ve bütünleyici parçalar olarak kabul edilen eklentilerin de sahibi olur.

Eklentiler depo, garaj, kömürlük, odunluk, ölçü cihazlarının bulunduğu yerler, su deposu gibi bölümlerden oluşabilmektedir.

Tapuda eklentiler tapu kütüğünün beyanlar hanesine kaydedilmektedir. Bağımsız bölümlerin devir işlemlerinde eklentiler de devredilen kişiye geçmiş olur. 

Eklentilerin Sahibi Kimdir?

Bir gayrimenkulde yer alan bağımsız bölümlere yapılan eklentilerin hak konusu da 634 sayılı Kat Mülkiyeti kanununun 6. maddesine ele alınmıştır.

Bu maddeye göre bağımsız bölümün dışında olup dorudan doğruya o bölüme özgülenmiş olan kömürlük, su deposu, garaj, elektrik havagazı ya da su sayacı yuvaları, tuvalet gibi eklentiler, ilgili olduğu bağımsız bölümün bütünleyici parçası sayılır ve o bağımsız bölümün sahibi, eklentilerin de sahibi olur. 

Güncelleme Tarihi: 10 Haziran 2021, 03:54
YORUM EKLE