banner53

Tapuda Eklenti Belirtilmemişse Ne Yapılmalı?

Posta'dan Tamer Heper okuyucusundan gelen, "Mesken aldık. Fakat tapuda eklenti yazmıyor. Bağımsız bölüm falan yazıyor. Eklentinin belirtilmesi sorun olur mu?" sorusunu cevapladı.

Tapuda Eklenti Belirtilmemişse Ne Yapılmalı?

Okuyucumun mektubunu aynen aldım. “Tapuda eklenti yazmıyor” diyor. Demek eklenti yok. Sonra eklentinin belirtilmesi sorun olur mu?” diye soruyor. E hani eklenti belirtilmemişti? Demek ki belirtilmiş. Ben bunun üzerinde durmadan olayı açıklayayım. Umarım okuyucumun işini görürüm.

Tapularda mesken veya iş yeri notu vardır. Bir bağımsız bölüm mesken olarak inşa edilmişse tapuda mesken, iş yeri olarak inşa edilmişse iş yeri, depo olarak inşa edildiyse depo yazar.

Bazen, bence önemli bir hata olarak iş yeri yerine eczane, parfümeri falan yazar ve böyle yazılmalar önemli problemlere neden olur. Bunun doğrusu, işin cinsi yazılmadan ‘iş yeri’ yazmaktır. Bu notlar kat mülkiyetine tabi binalarda mutlaka vardır.

Ancak her bağımsız bölümün mutlaka eklentisi olacak demek değildir. Bir binada eklenti mahiyetinde yerler varsa bağlı olduğu bağımsız bölümün tapusunda eklenti adı altında yer alır.

Bu daha çok kalorifersiz binalarda kömürlük, bodrumda depo alanları oluşturulmuş binalarda depo, Bazı hallerdeyse otopark yeridir.

Bunlar bağlı olduğu bağımsız bölümün parçasıdır ve o bağımsız bölümle birlikte alınır-satılır.

Müstakil alım satıma konu olmaz. Anayapıda bağımsız bölümlerin eklentisi yoksa, tapuda da eklenti kaydı görmezsiniz.

Eklenti kaydının olması için bağımsız bölümlere bağlı özel yerlerin inşa edilmiş olması şarttır.

Okuyucumun tapusunda eklenti kaydı yoksa bu bir hukuki hata değildir, binada eklenti mahiyetinde inşa edilmiş yerlerin olmadığını gösterir.

Projesine göre eklenti olsaydı tapusunda bu görünürdü. Netice olarak eklentinin tapuda olması veya olmaması o bağımsız bölümün bir eksiği veya ayıbı değildir.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER