Tapu Nasıl Alınır? Tapu İşlemleri İçin Gerekli Belgeler 2020

Sahip olduğunuz gayrimenkuller için Tapu Genel Müdürlüğüne başvuru yaparak tapu belgesi alabilirsiniz. Ancak tapu alabilmeniz için Tapu Genel Müdürlüğüne teslim etmeniz gereken belgeler ve ödemeniz gereken tapu harcı bulunuyor.

Tapu Nasıl Alınır? Tapu İşlemleri İçin Gerekli Belgeler 2020

TAPU İŞLEMLERİ İÇİN GEREKEN BELGELER

Gayrimenkul alım ve satımları tapu işlemlerinin gerçekleşmesi ile tamamlanıyor.

Konut alırken tapu işlemleri için gerekli belgeler:

-- Nüfus cüzdanı ve bir adet fotokopisi

-- Belediyeden alınan ”Vergi Borcu Yoktur” yazısı ve geçmiş borçlara ait ”Ödendi” makbuzu

-- Alım satımlarda önceki tapunun aslı ya da fotokopisi verilmelidir.

-- Tapu harcı ve emlak vergisi ödemesi, tapu işlemlerinden önce yapılmalıdır. Alıcı ve satıcının eşit oranda vereceği tapu harç masrafları, tapudan önce yatırılmalıdır.

-- DASK - Zorunlu Deprem Sigortası yaptırılmalı var ise güncelliği kontrol edilmelidir.

-- Tapu işlemi vekaletle yapılacaksa noter onaylı vekaletname gereklidir.

TÜZEL KİŞİ TAPU DEVRİ İÇİN GEREKEN BELGELER

Gayrimenkul alım satımlarında taraflardan birinin tüzel kişi olması durumunda Tapu Genel Müdürlüğüne verilen belgeler de değişiklik gösteriyor.

-- Türk Ticaret Kanunu hükümlerine tabi şirketlerin Ticaret Sicil Memurluğunca düzenlenmiş, taşınmaz mala ilişkin satışlarda yetkinin ve yetkililerin kimlik bilgilerinin açıkça yer aldığı yetki belgesi olması gereklidir. Bağlı bulunulan sanayi ve ticaret odası müdürlüğünden tasdikli olarak alınan yetki belgesi, işlemin yapıldığı yılın tarihini taşımalıdır.

-- Gayrimenkul alım satımlarında taraflardan birinin tüzel kişi olması durumunda Tapu Genel Müdürlüğüne verilen belgeler de değişiklik gösteriyor.

-- Vergi levhasının aslı ve bir adet örneği

-- Şirket yetkilisinin imza sirküleri

-- Belediyeden alınan harca tabi rayiç değer ve vergi borcu yoktur yazısı

-- Şirket adına satış vekaletname ile gerçekleşecekse vekaletnamenin aslı getirilmelidir.

TAPU MÜDÜRLÜĞÜNE NASIL BAŞVURULUR?

Tapu Müdürlüğüne başvurmak için iki yol mevcut. Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğünün resmi sitesi üzerinden bir e-randevu alarak başvuru işleminizi kolayca gerçekleştirebilirsiniz.

Bunun için izlemeniz gereken adımlar:

-- “Yeni randevu al” butonuna tıkladığınızda karşınıza bir sayfa açılıyor ve size dikkat etmeniz gereken önemli noktalar hatırlatılıyor. Aynı zamanda bu kullanıcı sözleşmesi hükmünde olduğu için ilgili kutucuğu işaretlemeniz gerekiyor.

-- Ekranın alt kısmındaki 6 haneli güvenlik kodunu girdikten sonra karşınıza birkaç adımlı bir ekran çıkıyor.

-- Sırasıyla kimlik bilgilerinizi ve iletişim bilgilerinizi girip işleminizi hangi müdürlükte gerçekleştirecekseniz onu seçiyorsunuz.

-- Daha sonraki aşamada yapmak istediğiniz işlem türünü belirliyorsunuz. Alım satım, miras veya ipotek kaldırma gibi farklı alt kategoriler mevcut.

-- Son aşamada talep ettiğiniz randevu tarihini giriyorsunuz ve sistem size uygun saatleri gösteriyor. Tercihinize göre randevunuz belirleniyor ve bir onay maili alıyorsunuz.

Tapu müdürlüklerinden alınan randevulara bir takvim yılı içinde 5 kez riayet etmediğiniz taktirde tekrar randevu oluşturmanıza izin verilmez. Ayrıca aynı gün için sadece tek bir randevu oluşturma hakkı verilir.

Tapu Müdürlüğüne başvurmanın diğer yolu ise devlet dairelerine gidip şahsen başvuru yapmaktır. Sıramatik üzerine TC kimlik numaranızı girerek sıra alabilirsiniz ancak öncelik internet üzerinden randevu alan kişilere verilir.

-- Sıranız geldiğinde ön başvuru odasına girerek randevunuzu oluşturursunuz. İşlem türünüze göre bir randevu saati belirlenir ve telefonunuza mesaj olarak gönderilir.

-- Gerekli tapu harcını yatırdıktan sonra banka dekontu ve tapu işlemleri için gerekli belgelerle birlikte randevu saatinden on beş dakika önce müdürlükte hazır bulunmanız gerekir.

Güncelleme Tarihi: 27 Temmuz 2020, 04:05
YORUM EKLE
YORUMLAR
Doğan kilic
Doğan kilic - 1 yıl Önce

ise den tapu

Ali Tunçdemir
Ali Tunçdemir - 1 yıl Önce

Her şeyi çok net anlatıyor , teşekkürler

Ahmet sağır
Ahmet sağır - 1 yıl Önce

Benim oturduğum bina 4 katlı üste Teres karım var Teres katına yapı Alaçam elektrik su nımara taç emlek vergisi. Var. Nasıl tapı alabilirim

Hasan birtek
Hasan birtek - 12 ay Önce

Ev tapusu

Melek çaylar
Melek çaylar - 11 ay Önce

Ben evimisin tapusunu çıkarmak istiyorum

Erdal şahin
Erdal şahin - 11 ay Önce

Tabu kayib

SIRADAKİ HABER