Tapu Masrafını Kim Öder?

Gayrimenkul alışverişinde en çok merak edilen konuların başında, tapu devri sırasında ödenmesi gereken tapu harcını kimin ödeyeceği. Peki tapu masrafı veya diğer adıyla tapu harcını kim öder?

Tapu Masrafını Kim Öder?

TAPU HARCINI HEM ALICI HEM DE SATICI ÖDER

Gayrimenkul satış işlemlerinde hem alıcı hemde satıcının devlete ödediği ücret olan tapu harcı, gayrimenkul satış değerinin yüzde 4'ü (yarısı alıcı yarısı satıcı tarafından) oranında hesaplanmaktadır. Devir işlemlerinde harca ek olarak bir de döner sermaye bedeli ödenmektedir. Bu bedeller hem alıcı ve hem de satıcı tarafından ayrı ayrı ödenmektedir.

Devir işleminin yapılacağı yerin bağlı olduğu vergi dairesine yapılabilirken bununla birlikte ilgili tapu müdürlüğünün anlaşmalı olduğu bankalara da yatırılabiliyor. Ödenecek tutar ile ödemelerin yapılması gereken banka bilgileri tapu müdürlüğü tarafından kısa mesaj yolu ile alıcı ve satıcıya bildirilmektedir. 

ÖRNEK TAPU HARCI HESAPLAMASI

200 bin liralık ev için ödenecek tapu harcı hesaplaması;

200.000 / 1000 = 200

200×20= 4.000 alıcı tarafından 4 bin TL ve satıcı tarafından 4 bin TL olmak üzere toplam 8 bin TL tapu harcı ödenir.

ARSA TAPU HARCI HESAPLAMA İŞLEMİ NASIL YAPILIR?

Arsa devir ve iktisap işlemlerinde de konut ve işyerlerinde olduğu gibi alıcı ve satıcıdan ayrı ayrı arsa satış değerinin binde 20 (yüzde 2) oranında olacak şekilde tahsil edilmektedir.

TAPU MASRAFINI KİM ÖDER?

Tapu masrafı diğer adıyla tapu harcı, hem alıcı ve hem de satıcı tarafından ayrı ayrı ödenmektedir.

HARÇ BEDELİ NEREYE YATIRILIR?

Devir işleminin yapılacağı yerin bağlı olduğu vergi dairesine yapılabilirken bununla birlikte ilgili tapu müdürlüğünün anlaşmalı olduğu bankalara da yatırılabiliyor. Ödenecek tutar ile ödemelerin yapılması gereken banka bilgileri tapu müdürlüğü tarafından kısa mesaj yolu ile alıcı ve satıcıya bildirilmektedir. Buna ek olarak e-tahsilat hizmeti veren müdürlüklerden işlem yapıldığında internet üzerinden harç ödemesi imkanı da sağlanmaktadır. Bunun için e-devlet sistemine giriş yaparak tapu harcı borç sorgulama işlemi yapabilirsiniz.

TAPU DEVİR MASRAFLARI NEDİR?

Devir işlemlerinde en yüksek tutarlı masraf, devir harcıdır. Alıcı ve satıcı için ayrı ayrı olmak üzere gayrimenkul satış değerinin %2'si oranında hesaplanmaktadır. Devir işlemlerinde tapu masrafına ek olarak bir de döner sermaye bedeli karşımıza çıkmaktadır.

DÖNER SERMAYE BEDELİ NE KADAR?

Gayrimenkulün bulunduğu yere göre değişmekle birlikte genellikle 200 - 300 TL civarında hesaplanmaktadır.

İŞ YERİ VEYA KONUT SATIŞ FİYATI TAPUDA DÜŞÜK GÖSTERİLEBİLİR Mİ?

Harç konusunda yaşanan en büyük sorunlardan biri de vatandaşların daha az vergi ödemek adına konut satış fiyatını gerçekte olduğundan daha düşük göstermesidir. 1319 sayılı Emlak Vergisi Kanunu ile göre emlak vergisi değeri belirlenmekte olup satışlarda en düşük bu bedelin beyan edilmesi zorunludur. Gayrimenkul satış işlemlerinde düşük bedel gösterilmesi yasal bir suç olup tespit edilmesi durumunda vergi cezası kesilmektedir. Dönem dönem vergi daireleri bu konuda geçmişe dönük araştırmalar yapmakta ve usulsüzlük tespit edilen satışların sorumlularına vergi cezası kesmektedirler.

YORUM EKLE