banner53

Tapu Devir İşlemleri Nerede Yapılır?

Tapu ile ilgili her türlü işlem devlet kurumu olan Tapu Müdürlüklerinde gerçekleştirilir. Tapu devir işlemini kısa sürede halletmek için ilk olarak randevu almış olmanız ve Tapu Müdürlüğü tarafından istenen belgeleri düzenlemeniz, tapu harcı ile tapu döner sermaye bedelini ödemiş olmanız gerekir.

Tapu Devir İşlemleri Nerede Yapılır?

Tapu Müdürdüğü'nde yapılan devir işlemi için öncelikle randevu alınması gerekiyor. Tapu devri randevu alma işlemi taşınmazın bağlı olduğu Tapu Dairesi'nden öğleden önce sıra numarası alınarak, Tapu ve Kadastro Müdürlüğüne ait olan e-randevu sistemi üzerinde ve ALO 181 hattından yapılabilir.

Tapu Müdürlüğünden randevu almak için TIKLAYINIZ...

Başvuru onaylandığı taktirde en kısa zamanda SMS yoluyla mesaj gönderilmektedir. Tapu dairesi tarafından işlem onayı tarafınıza bildirildiğinde; sizden tapu harcı ve döner sermaye ödemenizi yapmanız ve mesajda belirtilen gün ve saate tapu devir işlemi için tapu dairesinde bulunmanız istenecektir.

Alo 181 üzerinden veya tapu ve kadastro genel müdürlüğü internet sitesi üzerinden almış olduğunuz ve onaylanan randevu gün ve saatinden en az 15 dakika önce orada bulunmanız gerekmektedir.

İşlemlerinizi sizin adınıza başkası yürütecekse, vekalet verdiğiniz kişilerin orada istenilen zamanda olması gerekmektedir.

Tüm evraklarınız eksiksiz bir şekilde tamamlanmış, tapu harcı ve tapu döner sermaye bedeli ödenmiş olarak, "Akit Odası"nda tapu kayıtlarınız imzalanır.

En son basamak ise tapu müdürünün imzalamasıdır. Müdür imzasının ardında tapu devir işlemleri bitmiş olur ve tapu devri gerçekleşir.

Tapu Devir İşlemi İçin Gerekli Belgeler

Satış ile ilgili gerekli evrakları aşağıda bulabilirsiniz. Güncel bilgilerinize BURADAN göz atmayı unutmayın.

-- Nüfus cüzdanı ve temsil belgesi (taşınmaz sahibi ile alıcısının veya yetkili temsilcilerinin nüfus cüzdanı ve temsil belgesi)

-- İcra Müdürlüğü’nün Satış Müzekkeresi (cebri icra yolu ile satılmış ise)

-- Mahkeme Müzekkeresi (ortaklığın giderilmesi davası yolu ile satılmış ise)

-- Bina vasıflı taşınmazlarda Zorunlu Deprem Sigortası

-- İlgili belediyeden alınmış Emlak Vergisi değerini belirtir belge

2020 Tapu Harcı Masrafı

Tapu harcı veya yaygın adıyla tapu masrafı, satışı gerçekleştirilen tüm gayrimenkuller için tapuda beyan edilen satış bedelinin yüzde 4’ü olarak hesaplanan ve ödemesi zorunlu olan bir harçtır.

Tapu harcını, alıcı ve satıcıdan eşit olarak yani her birinden satış bedelinin yüzde 2'si oranında tahsil edilir. Bazı durumlarda anlaşmaya bağlı olarak bu ödemeyi sadece alıcı yüzde 4 şeklinde yapar.

Tapu harcı, tapuya alıcı veya satıcının beyan ettiği gayrimenkul alış/satış tutarı üzerinden yapılır. Örneğin; 

Gayrimenkul alış/satış bedelinin tapuya 400 bin lira olarak beyan edilmesi durumunda hem alıcı hem de satıcı 8.000 lira tapu harç bedeli ödemesi yapar. Yani toplamda 16 bin lira ödeme gerçekleştirilir.

Satış işlemlerinde 2020 yılı için döner sermaye hizmet bedeli 157 lira, ilave hizmet bedeli 21,50 lira olmak üzere 178,50 lira döner sermaye bedeli bulunuyor. 

Tapu Devir İşlemleri Hakkında Bilinmesi Gerekenler

-- Tapu harcı üzerinde usulsüzlük yaparsanız hem alıcı hem de satıcı olarak para cezası ile karşılaşabilirsiniz.

-- Randevu saatinize 15 dakika kala, başvuru yaptığınız Tapu ve Kadastro Müdürlüğü binasında olmanızı tavsiye ederiz.

-- Tapu devir işlemleri esnasında hem alıcının hem de satıcının hazır bulunması gerekmektedir. Ancak gerekli belgelere sahip vekiller aracılığı ile de işlem tamamlanabilmektedir.

Güncelleme Tarihi: 04 Haziran 2020, 03:32
YORUM EKLE
YORUMLAR
Fehmi sünbül
Fehmi sünbül - 5 ay Önce

Bu tapu harcını randevu saatinden önce mı yatirmaliyiz

Şahin alayharc bedeli
Şahin alayharc bedeli - 4 ay Önce

Babamın üç katlı müstakil evi tapılı imarlı evi kendi üstüme almak için harç bedeli ne çıkar

EMLAK GÜNDEMİ: Harç bedelleri ilden ile hatta ilçeden ilçeye farklılık gösterir.

Gökhan tavukcu
Gökhan tavukcu - 6 ay Önce

Tapu masrafını kim oder

EMLAK GÜNDEMİ: Tapu masrafı diğer adıyla tapu harcı, hem alıcı ve hem de satıcı tarafından evin satış bedeli üzerinden yüzde 2 oranda ayrı ayrı ödenmektedir. Ancak anlaşmaya bağlı olarak tapu masrafları genelde alıcı tarafından ödenir.

zeynep  çakar
zeynep çakar - 4 ay Önce

Kredi ile alinmis bir evin borcu bittigin de banka tarafindan ipotek kalktigin da tapu islemlerinde ne kadar bir ucret cikar?

EMLAK GÜNDEMİ: Borcun ödenmesi halinde ‘ipotek fek’ olarak adlandırılan borcun kalkması durumunda, gayrimenkul üzerindeki ipoteğin kaldırılması yazısı alınmalıdır. Yazı alındıktan sonra Tapu Sicil Müdürlüğü’ne iletilir. Borcun ödenmesiyle ipotek fekki belgeleri ilgili müdürlük tarafından incelenir ve uygun görüldüğü takdirde, taşınmaz mallar üzerindeki ipotek şerhi silinir. Gayrimenkul üzerindeki ipotek kaldırılır.

ismail kavuncu
ismail kavuncu - 3 ay Önce

Mrb Anneme ait 3 katli evimiz var kardeşimle bana devrede bilirmi bir sorun çıkarmı tüm masrafları ben karşılayacağım belge evrak olarak ne gerekli masraf ne kadar tutar ve

EMLAK GÜNDEMİ: Evet size devredebilir. Ancak başka kardeşleriniz varsa ileride miras davası açabilirler. Onların rızası alınarak yapılırsa daha sağlıklı ve sağlam olur. Tapu devir masrafının ne kadar tutacağı şehre göre, eve göre değişir.

Esma usta
Esma usta - 3 ay Önce

Kooperatif hisse mi tapuyu üzerime almadan mili eğitime vermek istiyorum.noterden vasiyetim var. Ancak benölünce demiştim. Ama sağ iken devretmek istiyorum. Şu anda kooperatif benden 2.ooo.oo TL. Istiyor.bunu ödemelimiyim. Yoksa resmi daireye bağışladığını için bu masraflardan muaf mı olurum. Vasiyetimde ben ölünce demistim. Sagligımda vermem problem cıkarır mı bunları öğrenmek istiyorum. Arz ederim.

EMLKA GÜNDEMİ: Kooperatif masrafından muaf olmazsınız ve ödemeniz gerekir. Sağlığınızda mülkünüzü bağışlayabilirsiniz. Ancak çocuklarınız varsa saklı paylarına atfen bağışlanan gayrimenkul için dava açabilir. Yoksa diğer mirasçıların saklı payı olmadığı için sorun olmaz.

mehmet bülbül
mehmet bülbül - 2 ay Önce

tarla almak istiyorum tapu sahibi rahmetli olmuş çocukları tapuyu kendi üzerlerine almadan direk bana devredebilirmi tapuyu ben çıkartabilirmiyim

EMLAK GÜNDEMİ: Tüm mirasçıların rızası var ise evet devredebilir.

Arzu
Arzu - 4 hafta Önce

Meraba 4kardesiz babamdan kalma tarlalarimiz var birbirimize tarla icin imza atmak icin gittigimizde sadece ikierkek kardesimden i.za aldilar surec boylemi gidiyo bilgi alabilirmiyim

EMLAK GÜNDEMİ: Kanun miras paylaşımda cinsiyet ayrımı yapmaz. 4 kardeşte eşit mirasçıdır ve yaptığınız birbirinize hisse devri ise sizin de imza atmanız gerekir.

SIRADAKİ HABER