Tapu Ada Parsel Sorgulama Nasıl Yapılır?

İmar Barışı süreciyle birlikte tapu ada parsel sorgulamaları internet üzerinden en sık yapılan aramalardan oldu. Peki tapu parsel ada sorgulaması nasıl yapılıyor? Ayrıntılar haberimizde...

Tapu Ada Parsel Sorgulama Nasıl Yapılır?

Vatandaşlar ev, arazi, tarla, bağ, bahçe gibi taşınmaz malları satın alacağı zaman söz konusu taşınmazları kontrol etmek amacıyla tapu ada parsel sorgulama işlemleri yapıyor. 

Daha önceden sadece Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü il müdürlükleri ile yapılan bu işlem, günümüzde teknolojinin gelişmesi ve intenet kullanımının yaygınlaşması neticesinde intenet üzerinden de kolay bir şekilde yerine getirilebilmektedir. Bu sayede vatandaşlar, Tapu ve Kadastro İl Müdürlükleri şubelerine gitmeye gerek kalmadan oturdukları yerden hakkında bilgi almak istedikleri taşınmazı sorgulatabilirler. 

TAPU ADA PARSEL SORGULAMA NASIL YAPILIR?

Günümüzde birçok devlet kurumu hizmetlerini online platforma taşıyarak intenet üzerinden de vatandaşlara hizmet vermekte. İntenet üzerinde tapu ada ve detaylı parsel sorgulama işlemleri yapılabilecek 3 farklı sistem var.

-- Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü’nün resmi intenet sitesi

-- e-Devlet

--Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü’nün akıllı telefon uygulaması

Tapu Kadastro Müdürlüğü’nden Tapu Ada Parsel Sorgulama 

İntenetten tapu ada parsel sorgulama yapmak için Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü’nün resmi intenet sitesinden sunulan hizmetten faydalanabilirsiniz. Söz konusu siteye girdikten sonra, hakkında bilgi sahibi olmak istediğiniz tapuya ait; 

--İl 

--İlçe 

--Mahalle 

--Ada 

--Parsel 

bilgilerini girdikten sonra o taşınmaza ait temel bilgilere ulaşabilirsiniz. Aynı zamanda bu taşınmazın uydudan çekilmiş bir fotoğrafını da görüntüleyebilirsiniz. 

E Devletten Tapu Ada Parsel Sorgulama 

Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü’nün e-Devlet kapısı sisteminde elektronik hizmetler adı altında vatandaşların hizmetine sunduğu işlemleri bulunmakta.

e-Devlet Sistemi üzerinden tapu ada parsel sorgulama yapmak için T.C kimlik numaranız ve e-Devlet şifreniz ile sisteme giriş yaptıktan sonra, Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü (TKGM) bağlantısına geçiş yapmanız gerek. Burada yer alan menüde tapu ada parsel sorgulama işlemleri başlığını seçerek karşınıza çıkan alanları eksiksiz ve doğru bir şekilde doldurun. Sorgula butonuna bastıktan sonra hakkında bilgi almak istediğiniz taşınmaza ait bilgiler ekranda yer alacaktır. 

Mobil Uygulama ile Tapu Ada Parsel Sorgulama 

Google Play ve App Store mağazalarından ücretsiz olarak indirebileceğiniz Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü akıllı telefon uygulamasından yararlanarak da bilgi almak istediğiniz taşınmaza ilişkin ada parsel sorgulama programı işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Bu işlemler için de aynı şekilde; il, ilçe, mahalle, ada ve parsel bilgilerine ihtiyaç duyulmaktadır. Bu bilgileri eksiksiz bir şekilde ilgili alanlara yazdıktan sonra taşınmaza ait bilgiler ve taşınmazın uydudan çekilmiş fotoğrafını görüntüleyebilirsiniz. 

Güncelleme Tarihi: 26 Nisan 2019, 10:04
YORUM EKLE