Takyidat Belgesi Nedir? Tapuda Takyidat Kontrolü Nasıl Yapılır?

Takyidat belgesi herhangi bir gayrimenkul üzerinde 3'üncü kişilerin yararına konulmuş ve gayrimenkul üzerindeki mülkiyet hakkını farklı şekillerde sınırlayan ön alım, haciz, intifa, şufa, irtifak gibi hakların bildirildiği belgedir.

Takyidat Belgesi Nedir? Tapuda Takyidat Kontrolü Nasıl Yapılır?

MÜLKÜ KULLANIMA ENGEL DURUMLAR

Emlakdanismanlari'nda yer alan habere göre, tapu sicil kütüğünde gayrimenkul tapusu üzerinde şerh, beyan veya irtifak hakları bulunuyorsa bu sizin o mülkü kullanmanıza engel olabilmektedir. Bu nedenle bir gayrimenkul satın almadan önce takyidat belgesini görmek faydalı olacaktır.

Takyidat bilgileri malik ya da tapu ilgilisi veya bu kişilerin kanuni vekilleri tarafından alınabilmektedir. Bu bilgilerin üçünü kişilere verilmesi yasaktır bu nedenle kanuni olarak tapu ile ilişki bulunmayanlar takyidat belgesini alamazlar.

TAKYİDAT BELGESİ NEDİR?

Takiydat kelime anlamı olarak ayrıntı olarak bilinmekte olup, Takiydat tapunun ayrıntısını göstermekte olan belgeye ise Takiydat belgesi ismi verilmektedir.

Mevcut olan yapılarınız üzerinde şerh, ipotek, haciz, intifa hakkı, irtifak hakkı, şufa hakkı, vefa hakkı, serbest dereceden istifade hakkı bulunabilir. Bunları gösteren veya bunların olmadığını gösteren belgeye Takiydat belgesi denmektedir.

Takiydat belgesi almak için ise belli bir harç yatırmak gerekmekte olup, bu harcı yatırarak Takiydat belgesi alabilirsiniz.

Takiydat belgesi almak için bu harcı Ziraat Bankası, Halkbank, İş Bankası, Vakıfbank gibi bankalara yatırarak temin edebilirsiniz.

TAKYİDAT BELGESİ NASIL ALINIR?

Tapu Müdürlüğünden takyidat belgesini alabilmek için anlaşmalı bankalara (Ziraat Bankası, iş Bankası, Halkbank ve Vakıfbank) takyidat harcı yatırılmalıdır. Bazı bankalar bu harcı sadece gişelerden tahsil ederken Ziraat Bankasından takyidat harcı yatırmak istediğinizde işlemi ATM cihazları aracılığı ile gerçekleştirmeniz gerekmektedir.

Eğer iskan için takyidat belgesi almanız gerekiyor ise ilgili apartmanda bulunan her daire bağımsız olarak harç ücretini bankaya yatırmalıdır.

TAKYİDAT BELGESİNİ KİMLER ALABİLİR?

Takiydat belgesini malik sahibi ya da bu malikten hak sahibi olan kişiler alabilmektedir. Takiydat belgesi 3. Şahıslar tarafından alınması veya verilmesi mümkün olmadığı gibi alınması da kesinlikle yasaktır. Takiydat belgesi tapu tarafından verilmekte olup, tapu çalışanlarından talep edilmesi ve harç bedelinin yukarıda saydığımız bankaların ATM’lerinden yatırarak ve makbuzu ile giderek alabilirsiniz.

E-DEVLETTEN TAKYİDAT ALINABİLİR Mİ?

Takiydat belgesi e-devlet üzerinden de alınabilmektedir. Bundan yararlanmak için TKGM servisleri sayfasına başvurmanız gerekmekte olup, bu şekilde e-devlet üzerinden Takiydat belgesi alınmaktadır.

Güncelleme Tarihi: 17 Kasım 2019, 07:13

Emlak Gündemi

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER