Tahliye Taahhütnamesi Nedir? Tahliye Kararı Sonrası Kiracı Evi Ne Kadar Sürede Boşaltmalı?

Konut kiralama süresince yerine getirilmesi gereken tüm yükümlülükler kira kontratında belirtilir. Kiralamanın başlangıç tarihi ve kiralama müddeti de sözleşmede yer alan bağlayıcı maddelerdendir. Bu maddelerden hareketle Türk Borçlar Kanunu’nda yer alan kiracıyı tahliye süresi ve şartları uygulanır. Kiracının evi boşaltma süresi ise kira sözleşmesinin belirli süreli ya da belirsiz süreli hazırlanmış olmasına bakılarak belirlenir.

Tahliye Taahhütnamesi Nedir? Tahliye Kararı Sonrası Kiracı Evi Ne Kadar Sürede Boşaltmalı?

Belirli Süreli Kira Sözleşmesinde Tahliye Süresi Nedir?

Kiralama döneminin belli olduğu yani sözleşmesinin bitiş tarihinin belirtildiği kontrat türüne belirli süreli kira sözleşmesi denir. Belirli süreli kira sözleşmesinde, taraflar bildirimde bulunmadığı takdirde 1 yılın sonunda kontrat yenilenmiş olur.

Kira sözleşmesi bitse dahi gayrimenkul sahibi, kiracının evi boşaltmasını talep edemez. Ancak kira sözleşmesinin üzerinden 10 yıl geçtikten sonra bildirimde bulunarak sözleşmeyi feshedip kiracının tahliyesini isteyebilir.

Kiracı tahliye süresi, kiracının kira kontratının bitimine 15 gün kala evi boşaltacağını bildirmesi ile başlar.

Kiracının gayrimenkul sahibine evi boşaltacağını belirttiği tarihe uyması gerekir.

Gayrimenkul sahibinin, bildirimde bulunduğu halde belirtilen sürede evi tahliye etmeyen kiracıdan 1 kira bedeli alma hakkı doğar.

Belirsiz Süreli Kira Sözleşmesinde Tahliye Süresi Nedir?

Kiralamanın başlangıç tarihinin belli olduğu ancak kiralama müddetinin belirtilmediği sözleşmelere belirsiz süreli kira sözleşmesi denir.

Belirsiz süreli kira sözleşmesinde kiracı ya da gayrimenkul sahibi tarafından aksi belirtilmediği müddetçe her 1 yılın sonunda kontrat yenilenmiş sayılır.

Kiracı dilediği zaman evi tahliye edebilir. Gayrimenkul sahibinin, kiracının tahliyesini isteyebilmesi için kira sözleşmesini imzalandığı tarihten itibaren 10 yıl geçmesi gerekir.

Ancak belirli ya da belirsiz süreli kira sözleşmelerinde evi boşaltma süresinde uygulanan bir istisna bulunur. Taraflar arasında tahliye taahhütnamesi imzalandıysa kiracının belirlenen sürede evi tahliye etmesi gerekir.

Tahliye Taahhütnamesi Nedir?

Evin hangi tarihte boşaltılacağını bildiren ve kiracı tarafından imzalanan belgeye tahliye taahhütnamesi denir. Kiracı, tahliye taahhütnamesinde belirtilen tarihte her şartta evi boşaltmakla yükümlüdür.

Borçlar Kanunu’nun 352. maddesine göre kiracı, tahliye taahhütnamesinde belirtilen tarihte evi boşaltmamışsa gayrimenkul sahibinin bazı hakları doğar.

Gayrimenkul sahibi söz konusu tarihin bitiminden itibaren 1 ay sonra kira sözleşmesini sonlandırmak için icra yoluna başvurabilir ya da dava açabilir.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Feride güler
Feride güler - 1 yıl Önce

Satın aldığım dairede kiracı çıkmıyor napabilirim

EMLAK GÜNDEMİ: Tapu devri sonrası 1 ay içerisinde kiracıya tahliye ihtarnamesi göndermeniz gerekiyor. Yine de çıkmaz ise mahkemeye vermeniz gerekiyor.

F cicek
F cicek - 1 yıl Önce

Yeni bir Daire satın aldık içinde kiracı var kiracı ihbarname gönderirseniz çıkmam diyor kendimiz oturacaz bunun için ne yapmamız lazım. yardımcı olursanız sevinirim.

EMLAK GÜNDEMİ: Esasında ihtarname göndermezseniz çıkmasına gerek kalmaz. Vakit kaybetmeden ihtarname gönderin.

Simge Deren
Simge Deren - 1 yıl Önce

Merhaba Kiracıdan kontrat yapılırken, 2 ay kira ödememe halinde evi boşaltacağına ilişkin taahhütname aldım lakin 3. ayangirdik hala ödemiyor Bu durumda izlenmesi gereken yol nedir Bu durum beni mahkemelerde süründürür mü

EMLAK GÜNDEMİ: İlk ay kira ödenmediğinde ihtarname göndermeniz gerekiyordu. İlk yapmanız gereken kiracıya ödenmeyen kiralar için ihtarname göndermek. Ardından kiralar ödenmez veya ev tahliye edilmez ise kiracınızı mahkemeye vererek icra takibi başlatabilir, evinizden tahliye ettirebilirsiniz. Mahkemenin ne kadar süreceğini kestirmek güç ama zaman alacağı kesin.

burcu çetin
burcu çetin - 1 yıl Önce

kira sözleşmesi ve tahliye taahütnamesi beraber mi yapılıyor

EMLAK GÜNDEMİ: Kira sözleşmesi yapıldıktan sonra tahliye taahhütnamesi de yapılabiliyor.

Asli guner
Asli guner - 1 yıl Önce

Merhaba. 2018 Aralık ayında kira anında tahhaut imzalatildi daha önce böyle bir şeyle karşılaşmadigim için "önemli bir şey değil kirayı odemezsen yahut apartmanda şikayet gelirse kullanılan sıradan evrak" denildi boşluğuma geldi saat gibi gününden 3 gün önce kira yatıran biri olduğum ve tek yaşadığım kimseye zararım olmadığı için imzaladım. 1 sene bitti sözlü olarak kirayı uzattık, yine kirayı düzenli ve saat gibi ödediğim ve komşularımla hiç bir sıkıntım olmadığı halde pandemi ortasında 1 ay sonra evi tahliye etmem için noterden kağıt geldi. Sebep de göstermemiş, satarım diyor ama gerçek değilmiş bahanesi. Evimden memnun değilim zaten çıkacam ama kış geldi ve salgında mağdur olacam ev ararken. İtiraz etme hakkım yok mu edeceksem noter kanalı ile 10 gün içinde mi yoksa adliyeden mi etmeliyim. Evrak imzalanırken kopyasını talep etmiştim kiralarken ok dendi ama verilmedi, tarihsiz atıldığıni düşünüyorum geçmiş zaman emin değilim ama kopyası o yüzden verilmemiştir

EMLAK GÜNDEMİ: Tahliye taahhütnamesi tarihli olursa geçerli olur. Bazı 'Uyanık' ev sahipleri taahhütnameyi tarihsiz imzalatır daha sonra tarih atarlar. Bu yüzden kiracıların mutlaka imzaladıkları tüm belgeleri 2 nüsha şeklinde düzenlenmesini istemelidir. Elinizde taahhütname yok bu yüzden tarihli mi tarihsiz mi bilemiyoruz. Ancak tahliye ancak sözleşeme sona erdiğinde uygulanır taahhütname olsa bile. Bu durumda bile evden çıkmanız için size en az 6 aya süre tanınmalı. Buda hazırlanmanız için yeterli.

Nurgül kekin
Nurgül kekin - 1 yıl Önce

1 martta kontrat yaptık daha sonra evi hiç ofis kullanmaya başladık tekrar kontrat yapıldı yeni eskisi eşimin yenisi 13 ağustosta annemin üzerine ama şimdi ev sahibi 2 kere kapımıza geldi evimi boşaltın diye birde tahattüname yolladı dün kirası bankadan Yatıyo şimdi burda ne geçerli oluyo bence daha sonra yapılan 13 08 2020 tarihli kontrat annemin üzerine olan ama boşaltım kararı eşimin üstüne yarın Dilekçe vericez cvp alabilirim sağolun

EMLAK GÜNDEMİ: Yenilediğiniz son sözleşme geçerlidir. Sözleşme bitmeden ihtarname gelmişse geçerli bir gerekçe sunmak zorunda ev sahibiniz. Ayrıca ihtarname gelse dahi 6 ay süre tanınıyor.

Mehmet akif Canlı
Mehmet akif Canlı - 1 yıl Önce

Kiracıyım yaklaşık 8 ay ödeyemediğim kira borcum var.ev sahibi birikmiş kira borcunu almayacagini avukat aracılıgiyla bildirdi.evi tahliye etmemi istiyor..müddet verdi.olmazsa tahliye davası açacagini söyledi. Eger bn kiracı olarak evi tahliye etmezsem durumum ne olur? Bilgilendirrseniz sevinirim iyi günler.

EMLAK GÜNDEMİ: Kira borcunuzdan dolayı ev sahibinizin tahliyenizi isteme hakkı var. Eğer iş mahkemeye yansırsa sonuç ev sahibinizin lehine olur. Hem ödenmeyen kira borçlarını talep edebilir hem de mahkeme masrafları üstünüze kalır.

Mehmet akif Canlı
Mehmet akif Canlı - 1 yıl Önce

Kira soözlesmesi tanzim edildiğı gun tarihde tahliye tahutnamesi duzenlendi..tamamen bizim iyi niyetimizden dolayı tahutnaneye farkli tarih yazilmış..bizim bu durumda bi hakkimiz varmı ??tesekkurler.

EMLAK GÜNDEMİ: Tahliye taahhütnamesinde daha sonra yapılacak değişiklikler geçerli değildir. Eğer bu taahhütnameye istinaden çıkmanız istenirse kabul etmeyebilirsiniz.