Tahliye Davasında Masrafları Kim Öder?

Ev ya da iş yeri kiralandıktan sonra kiracının yükümlülüklerini yerine getirmediği durumlarda tahliye davası açılmaktadır. Zorlu bir süreç olan tahliye sürecinin bir de ekonomik boyutu bulunmaktadır.

Tahliye Davasında Masrafları Kim Öder?

Tahliye konusunda, önümüze çeşitli masraflar çıkmaktadır. Bunlardan biricisi, dava ve icra takibi masrafları, diğeri ise kiracin tahliye edilmesi evin boşaltılmasında harcanan masraflardır.

Tahliye sürecinde tüm masraflar, dava açan ve icra takibinde bulunan tarafından ödenmesi gerekmektedir. Tahliye davalarının harç ve dava masraflarını yatırılmadan zaten dava açılamaz.

Tahliye sürecinde ödenen tüm dava masrafları, icra takibi sürecinde dava masraflarıyla birlikte kiracıdan talep edilir. Yani ilk aşamada yapılan tüm masraflar davacı tarafından ödenir.

Tahliye davası için değişiklik göstersede ortalama dava masrafı aşagidadir. Bu miktarlara icra takibi masraf ve avukatlık ücretleri dahil değildir.

Kira Sözleşmesi Yükümlülükleri Nedir?

Yeni Borçlar Kanunu’na göre kira sözleşmesi, kiraya verilen şeyin kullanılması veya yararlanma hakkını kiracıya vermektedir. Kiracının da buna karşılık olarak kararlaştırılan kira bedelini düzenli olarak ödemesi gerekmektedir.

Kira sözleşmesinde belirlenen süre dolduğunda herhangi bir yenileme yapılmazsa sözleşme artık geçerliliğini yitirmektedir. Bu yüzden belirsiz süreli kira sözleşmeleri yapmak da mümkündür.

Kira sözleşmesi ile kiralayan ve kiracı arasında yasal olarak bir sorumluluk oluşmaktadır. Mülk sahibi, sözleşmede belirtilen şartlara kiracının uymadığı durumlarda sözleşme süresi bitmeden tahliye talebinde bulunabilmektedir.

Tahliye Davası Nedir?

Eğer mülk sahibi tarafından kiracının yapılan sözleşmeye uymadığına kanaat getirilirse kiracıyı mülkten çıkarmak için tahliye davası başlatabilir. Bu tahliye durumu iki şekilde olmaktadır; ilki kiracıya bildirim yoluyla, diğeri de tahliye davası açarak.

Kiracıya verilecek bildirim ile tahliye kararı alınması için sözleşmenin en az on yıllık yapılmış olması gerekmektedir. On yılın altındaki sözleşmelerde bildirim ile tahliye kararı alınmamaktadır. Bu yüzden mülkten çıkması istenilen kiracı genellikle tahliye davası açılmaktadır.

Tahliye davası açılabilmesi için belirli kriterler vardır ve bunlardan en az birinin kiracı tarafından yapılmış olması gerekmektedir.

Tahliye Davası Şartları Nelerdir?

Tahliye davası açmak için kiracının şu durumları olması gerekir;

-- Kiracı ile yapılan sözleşmede belirli bir tarihte evi boşaltması taahhüt edilmişse ve buna rağmen mülkü hâlâ boşaltmamışsa belirtilen tarihten itibaren 1 ay içerisinde mülkü boşaltması için tahliye davası açılabilmektedir.

-- Kiralanan ev konusunda, kiracının aynı bölgede veya muhitte kendisi ya da eşiyle oturmaya elverişli bir başka hanesi bulunuyorsa ev sahibi bunu gerekçe göstererek tahliye davası açabilir.

-- Kiracı ile 1 (bir) yıldan daha az süreli bir kira sözleşmesi yapıldıysa, kirayı iki defadan fazla olmak üzere ödemediyse ve bunun sonucunda ihtar gönderilmişse, mülk sahibi tarafından ihtar süresinin bitmesinin ardından tahliye davası açılabilir.

-- Kiracının 1 yıldan uzun süreli bir sözleşmesi varsa ve kirayı bir ya da bir yılı aşkın süredir ödemediği için ihtar almışsa, mülk sahibi tarafından tahliye davası alır.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Adem
Adem - 3 ay Önce

Kiracim 3 aydır kira ve aidat ödemiyor sürekli beni oyalıyor hastalıktan dolayı il dışında olduğum için sozlesme ve abonelik işlemlerini de yapmadık.fakat 1 yılını doldurdu kiramı alabilmek ve evden çıkarmak için simdi nasil yol izmelem lazım ne yapabilirim

EMLAK GÜNDEMİ: Kiracınıza vakit kaybetmeden ihtarname gönderiniz. İki ihtar sonrası kiracının tahliyesini isteme hakkınız bulunuyor. Ayrıca ödenmeyen borçlar içinde icra takibi başlatmalısınız.

Ahmet
Ahmet - 3 ay Önce

Değerli bilgiler için teşekkürler.

Aysel
Aysel - 3 ay Önce

Kiracı 6 aydır kira ödemiyor avukata versek ne kadar zamanda sonu aliriz

EMLAK GÜNDEMİ: Mahkemelerin iş yüküne bağlı. 6 ayda sürebilir 1 yılda.

Adem
Adem - 3 ay Önce

Teşekkürler

Sevda Selda
Sevda Selda - 2 ay Önce

İçinde 6 aylik kiracısı olan bir ev aldım. Kiracı 3700tl kira veriyor . Çocuklarımın ihtiyacı
Ve yeni edinimden dolayı dava açmak istiyorum dava harcı nekadar tutar avukat ücreti dışında kaç TL masrafım olur. Avukat tutmadan dava açmam mümkün mudur

EMLAK GÜNDEMİ: El değiştiren gayrimenkullerde bulunan kiracıyı çıkarmak için izlenecek yol şöyledir: Öncelikle tapu devri sonrası 1 ay içerisinde kiracıya ihtarname gönderilmelidir. Kiracıya ihtarname sonrası 6 ay süre tanınır. Bu süre sonunda kiracı çıkmaz ise tahliye istekli dava açılır. Bu dava için ister avukat tutarsını ister kendiniz başvurarak mahkeme sürecini takip edersiniz. Avukatlık ve dava masrafı bilgilerini ise ilgili kişilerden öğrenebilirsiniz.

EWRU
EWRU - 4 hafta Önce

Evi yeni alan ev sahibi 9 aylık sözleşme yaparak tahliye taahhütnamaesi imzalattı süremiz doluyor kendimize uygun evi bulamadık kiramızı düzenli ödüyoruz . Taahhüt süresine kadar evi boşaltamazsak süreç bizim için ne olur dava açabilir mi açarsa netice ne olur çok teşekkür ederiz

EMLAK GÜNDEMİ: Tahliye taahhütnamesini imzalamanız gerekmezdi. Taahhüt ettiğiniz sürede çıkmanız gerekir. Dava açarsa mahkemede bu yönde karar verir.

Eray
Eray - 2 hafta Önce

Tahliye davası sonrası ev sahibi tazminat isteyebilirmi.

EMLAK GÜNDEMİ: Evde hasar oluşmuşsa (eskime hariç) bu hasar varsa depozitodan karşılanır. Yoksa oluşan hasar bedeli kiracıdan tazmin edilir.

Mevlüt karatekin
Mevlüt karatekin - 2 hafta Önce

İçinde kiracı olan bir konut Aldım Agustos kontratı bitiyor ben de kızımın oturacagını belirtip noterden bitimde tahliyesini talep ettim çıkmaz dava açarsam ne kadar Avukatlık bedeli ve tahliye süresi olur teşekkürler