Stüdyo Daire Ne Demek?

Son zamanların popüler daire tipi olan stüdyo daireler çoğu kişinin tercihi oluyor. Bu konutlar genellikle 1+0 veya 1+1 şeklinde birçok büyük şehirde inşa edilen yapılardan oluşuyor.

Stüdyo Daire Ne Demek?

 Bu yapılar, temel ihtiyaçlar olan; dinlenme, yemek yeme, uyuma ve temizlenme ihtiyaçlarını karşılayabilecek düzeyde yeterli alanları içeren konut tipi olarak biliniyor. Bu tarz evlerde genellikle büyük şehirlerde; üniversite öğretimi alan öğrenciler, yalnız yaşayan kişiler, ailesiyle bağlarını koparmış bekar insanlar ve farklı bir şehirde memuriyet ya da mesleki bir çalışma amacı ile belirli bir süre bulunan kişiler tarafından ikamet sağlanıyor.

TEMEL YAŞAM İMKANLARINI SAĞLIYOR

1+0 veya 1+1 şeklinde inşa edilmiş stüdyo daire örnekleri, bu sınıflarda bulunan insanlar için tüm ihtiyaçları karşılayacak bir avantaj sunuyor. Çünkü bu tip evler; içlerine yerleştirilen eşyalar, kolay ısınma yöntemleri ve kolay bir şekilde temizlenebilmesi gibi özellikleriyle kullanıcılar için avantaj oluşturuyor. Genellikle uyku, yemek yeme, televizyon izleme, dinlenme, misafir ağırlama ve çalışma alanlarının bir araya getirildiği 1+0 daire örneklerinde ihtiyaç duyulan tüm mobilyaların ve beyaz eşyaların küçük bir alanda yer alması, pratik ve faydalı bir kullanım ortaya çıkartıyor.

STÜDYO DAİRE SAHİBİ OLMANIN AVANTAJLARI

Özellikle, büyük şehirlerde üniversite kurumlarına veya büyük devlet kurumlarına yakın olan ya da aynı şekilde iş merkezlerine yakın konumda bulunan stüdyo daire gibi gayrimenkullere sahip olan kişiler, kârlı bir konuma geçebiliyor. Çünkü bu daireler, 2+1 ya da 3+1 yapıdaki büyük daireler yerine daha kısa amortisman süresi ile avantaj sağlıyor. 1+1 ya da 1+0 şeklinde satın alınacak bir daire, büyük daire yapılarına göre fiyat konusunda daha düşük olabilmesine rağmen kira konusunda daha avantajlı olabiliyor. Evlerin sunduğu avantajlardan dolayı bu tip evleri kiralamayı tercih eden vatandaşlar, genellikle gelir seviyesi belirli bir konumda bulunan ve çalışan kişiler oldukları için kira bedelleri ev sahibi için avantajlı olsa da kiracı için düşük olabiliyor.

Bu yapılar genellikle İstanbul gibi kentlerde, rezidansların ve büyük gökdelenlerin içinde inşa edilen evler olarak az alan kapladığından dolayı daha çok daire alternatifi oluşturuyor. Örneğin, İstanbul’un Sarıyer ilçesi Maslak bölgesinde 1+1 bir daire için yaklaşık 3 bin TL kira bedeli talep edilebilirken, Şişli ilçesi sınırlarında 1+0 bir daire için yaklaşık 2 bin TL kira bedeli talep edilebiliyor. Elbette, İstanbul’un farklı bölgelerinde bu özelliklerdeki daireler için çok daha uygun kira bedelleri ile hizmet alabildiğiniz gibi bu evleri satın alırken de yüksek stüdyo daire bedelleri ödenebiliyor.

STÜDYO DAİRE YAPIMI YASAKLANDI

3 Temmuz 2017 tarihinde Resmi Gazete'de yayımlanan 'Yeni İmar Yönetmeliği'ne göre, artık stüdyo daire yapılamayacak. Bir dairede en az 1 oturma odası ve 1 yatak odasının bulunması zorunlu olacak. Yönetmeliğe göre, her müstakil konutta en az 1 oturma odası, 1 yatak odası, 1 mutfak veya yemek pişirme yeri, 1 banyo veya yıkanma yeri ve 1 tuvalet bulunması gerekiyor. En küçük dairenin en az net 28,5 metrekare büyüklüğüe sahip olması ve dairedeki bölümlerin en az aşağıdaki ölçülerde yapılması gerekecek;

YORUM EKLE