banner53

Sözleşmesi Biten Kiracı Evden Çıkmak Zorunda mı?

Taşınmazların kiralanması sırasında kiracıyla mal sahibi arasında kira sözleşmesi yapılır. Sözleşmede kiranın süresi, bedeli, artış oranı, ödemelerin yapılacağı tarih ve kiracının kullanımına bırakılan demirbaşlar belirtilir. Genellikle yıllık olarak imzalanan sözleşme, taraflar arasında herhangi bir tahliye kararı alınmazsa uygulanmaya devam eder. Sözleşme yenilenmez veya gayrimenkul sahibi taşınmazın tahliyesini talep ederse belirlenen süre içinde kiracının mülkü boşaltması gerekir.

Sözleşmesi Biten Kiracı Evden Çıkmak Zorunda mı?

Kira Sözleşme Süresi Bittikten Sonra Ne Olur?

Kira sözleşmesi, gayrimenkul sahibinin, taşınmazının kullanım hakkını kiracıya bıraktığını, kiracının ise bu kullanım hakkı karşılığında bir bedel ödemeyi kabul ettiğini gösteren belgedir. Kontratlar genellikle belirli bir süreliğine yapılır. Süre sona erdiğinde taraflar karşılıklı anlaşmaya vararak yeni bir sözleşme yapabilir veya taraflardan herhangi birinin kararıyla taşınmaz boşaltılabilir.

Fakat içeriğinde gayrimenkulün teslimine dair bir tarihi belirtilmeyen sözleşmelerin süresi dolduğunda; herhangi bir yenileme yapılmazsa, sözleşme şartlar uygulanmaya devam eder. Bu durumda sözleşme , belirsiz süreli sözleşmeye dönüşür.

Kiracı, sözleşmenin feshedilmesine veya yenilenmesine kadar mevcut kontrattaki şartlar altında gayrimenkulü kullanmayı sürdürebilir.

Kira sözleşmesinde gayrimenkulün teslim süresi belirtilmiş ve süre sonunda kira ilişkisinin devamına yönelik yeni bir sözleşme yapılmamışsa kiracının bu süre sonunda gayrimenkulü boşaltması gerekir.

Kiracının bu hükme uymaması durumunda gayrimenkul sahibi, icraya başvurarak veya dava açarak kira kontratını sonlandırabilir.

Kira Sözleşmesi Hangi Durumlarda Feshedilir?

Gayrimenkullerin kiralanması ile ilgili şartlar, Borçlar Kanunu kapsamında incelenmektedir. Bu kanuna göre kiracının kira bedelini ödememesi durumunda gayrimenkul sahibi yazılı olarak kiracıya bir son ödeme süresi bildirmelidir.

Kiracıya verilen süre, konut ve iş yerleri için en az otuz gün olmalıdır. Kiracı, yazılı bildirimi aldığı halde bu süre içinde kira borcunu ödemezse kira sözleşmesi feshedilir ve gayrimenkulün tahliyesi istenir.

Kira sözleşmesi, taraflardan herhangi birinin kira ilişkisinden zarar görmesi durumunda yasal fesih bildirim süresine uyularak feshedilebilir.

Kiracılar, kiraladıkları gayrimenkulü sözleşmeye uygun şekilde kullanmak ve komşularına saygı göstermekle yükümlüdür.

Kiracı, kira kontratında aksi bir hüküm belirtilmediği sürece gayrimenkulün bir kısmını veya tamamını bir başkasına kiralayamaz, kullanım hakkını bir başkasına devredemez.

Kiracının bu durumlara aykırı hareketinde gayrimenkul sahibinin kira kontratını feshetme hakkı vardır. Yazılı fesih bildiriminin ardından belirlenen süre içinde evin tahliyesi istenebilir.

Kiracının hayatını kaybetmesi durumunda kiracının mirasçıları yasal fesih bildirim süresine uygun olarak sözleşmenin feshini isteyebilir.

Bununla birlikte ölen kiracının kiralanan gayrimenkulden yararlanan ortakları veya mirasçıları sözleşmeye ve kanuna uydukları sürece kira sözleşmesini sürdürebilir.

Güncelleme Tarihi: 30 Mayıs 2020, 13:12
YORUM EKLE
YORUMLAR
Ali efe
Ali efe - 5 ay Önce

Bu yazıyı yazan arkadaş hiçbir yönetmeliğe hiçbir kanuna dayandırmadan kafasına göre yazmış kanunla alakası yokk.

Avni simsek
Avni simsek - 2 ay Önce

Ben 4 ay once kiracima sozlesmeyi uzatmicagimi ve ewi bosaltmasini belirttim ve bugun itibariyle kiracim ewi bosaltmicani kimsede beni bi evden ckaramaz ifadesini kullandi corona zamani bisey yapamayacagii iletti bu kisi durumu iyi birisi yani zor durumda olan birisi deil zor durumda osa cimartmam zaten ona gore bilgi verirseniz sevinirim tesekkurler...

EMLAK GÜNDEMİ: Sözlü olarak kiracınızı çıkaramazsınız. İzlemeniz gereken yasal bir süreç var. İlk yapmanız gereken kiracınızı çıkarma nedeninizi de belirterek ihtarname göndermelisiniz. İhtarname sonrası 6 ay süresi var kiracının. Bu süre sonunda yine çıkmayabilir. Son olarak tahliye davası açabilirsiniz ki mahkeme geçerli bir nedeniniz yoksa kiracınız için tahliye kararı vermeyecektir.

Gökser EREN
Gökser EREN - 2 ay Önce

Ali Efe bey, bu yazıyı yazan kanuna göre yazmış.
Kontrol ettim. Link burada.
https://www.mevzuat.gov.tr/MevzuatMetin/5.3.6570.pdf

SIRADAKİ HABER