Sitede İş Yeri Açmak için Kat Maliklerinden İzin Almak Gerekir mi?

Takvim Gazetesi'nden Feride Hilal İmal okuyucusundan gelen, ''Sitede iş yeri açarken site sakinlerinden onay alınmalı mı?'' sorusunu yanıtladı.

Sitede İş Yeri Açmak için Kat Maliklerinden İzin Almak Gerekir mi?

Parfüm üreticisiyim. Özellikle bir ürünümüz çok tutuyor. Çalışanlarımız formülü başkasına verebilir mi?

İşçi çoğu zaman çalıştığı iş yerinin tüm ticari bilgilerine sahip olmakta ve bu bilgilerin rakipler tarafından öğrenilmesi işverenin aleyhine büyük sıkıntılar doğurmaktadır.

Bu nedenle de kanunumuz işçiye bu konuda bir takım yükümlülükler yüklemiştir. Bunlardan en önemlisi sadakat yükümlülüğüdür.

Türk Borçlar Kanunu'nun 396. Maddesi;

"İşçi, yüklendiği işi özenle yapmak ve işverenin haklı menfaatinin korunmasında sadakatle davranmak zorundadır. İşçi, işverene ait makineleri, araç ve gereçleri, teknik sistemleri, tesisleri ve taşıtları usulüne uygun olarak kullanmak ve bunlarla birlikte işin görülmesi için kendisine teslim edilmiş olan malzemeye özen göstermekle yükümlüdür. İşçi, hizmet ilişkisi devam ettiği sürece, sadakat borcuna aykırı olarak bir ücret karşılığında üçüncü kişiye hizmette bulunamaz ve özellikle kendi işvereni ile rekabete girişemez.

İşçi, iş gördüğü sırada öğrendiği, özellikle üretim ve iş sırları gibi bilgileri, hizmet ilişkisinin devamı süresince kendi yararına kullanamaz veya başkalarına açıklayamaz. İşverenin haklı menfaatinin korunması için gerekli olduğu ölçüde işçi, hizmet ilişkisinin sona ermesinden sonra da sır saklamakla yükümlüdür" şeklindedir.

Yani işçi çalıştığı süre boyunca işverenine sadık olmak zorundadır. İşçinin işten ayrıldıktan bir sadakat yükümlülüğü kalmıyor. Ancak bu durum işçinin eski işverenine karşı rekabet içine girebileceği, onun zararına iş ve eylemler yapabileceği, rakip anlamına gelmiyor.

Sitenin bir dairesine iş yeri açmak uygun mudur?

Toplu yaşanan alanlarda esas olan nokta, huzursuzluğu ve çatışmayı engelleyerek bütünlük sağlamaktır.

Kat Mülkiyeti Kanunu'na göre toplu yaşanan site ya da apartman gibi ortak yaşam alanlarını ilgilendiren yerleşimlerde iş yeri açabilmek için maliklerin izinleri ve onayı gereklidir.

Bir sitenin bir dairesine işyeri açmak istiyorsanız, tüm kat maliklerinin muvafakatnamesini almalısınız.

Fakat bazı işyerleri için sadece muvafakatname değil genel kurulda oy birliği ile alınmış olan bir karar da gerekecektir.

Örneğin; berber, pastane, galeri, lokanta, büro açmak isterseniz, tüm kat maliklerinin muvafaknamesine ihtiyaç varken, sinema, tiyatro, gazino açmak için oy birliğine ihtiyaç var.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Ferit Arioglan
Ferit Arioglan - 1 yıl Önce

Alanyada 30 m bir dukkan aldım küçük bir dönerci dükkanı açmak istiyorum . Apartman yonetiminden izin mi almalıyım?

Deniz sert
Deniz sert - 1 yıl Önce

İyi günler benim sitede iş yerim tabuda da iş yeri yazıyor yönetimin berber açtırmama gibi kararı olabilr mi?

EMLAK GÜNDEMİ: Olamaz. İş yerinizi açabilirsiniz.

İsmail olğaç
İsmail olğaç - 1 yıl Önce

Bizim apartman zemin katı dükkan olarak mütahit kendine zamanında tapu almış şimdi bu zemin katı torna dükkanına kiraya vermiş torna dükkanı açabilirmi bilgilendirirseniz sevinirim ayrıca benim rızam yok açılmasına

EMLAK GÜNDEMİ: Bina altı iş yerleri çok gürültülü ise kat malikleri karar alarak iş yerinin boşaltılmasını isteyebilir.

Vedat Balaban
Vedat Balaban - 10 ay Önce

Biz dükkan satın alicaz ama depo olarak geçiyor ticari alan ee belediye zabıta diyorki bütün kattaki insanlar tek tek gelecekler imza atacaklar ama insanlar gidemiyor imza veriyorlar ama belediyedeki zabıta memuru bu kanunu çıkartıyor nasıl yapabilirim yardımcı olursanız sevinirim

EMLAK GÜNDEMİ: Depo olan bir yerin iş yerine dönüştürülmesi için kat maliklerinin izni gerekmez. Konuyla ilgili Yargıtay kararı da mevcuttur. (Yargıtay Hukuk Genel Kurulu, Esas No : 2003 / 416, Karar No : 2003 / 433, 25/06/2003)

Tuncer surmeli
Tuncer surmeli - 9 ay Önce

Site içerisinde her biri iki daireli bahcesi ortak alan olan evlerden olusan 18 blokluk sitede kres acmak icin bahce zorunlulugu var bahceyi kullanmak ve isyeri acmak için ne yapmak gerekir.

Rahime ardos
Rahime ardos - 8 ay Önce

Bina altı tekstil üzerine iş yerim var ses analizi yaptırmam gereklimi nereye başvurmalıyım

Ergin ergin
Ergin ergin - 7 ay Önce

280 daireli lüks site içerisinde market açmak için nasıl bir yol izlemem gerekiyor

SIRADAKİ HABER