banner53

Site Ortak Gider Payında Muafiyet Var mı?

Posta'dan Tamer Heper okuyucusundan gelen, "İki bloklu bir sitede daire aldım. Bir blokta sadece meskenler, diğerinde üç tane de iş yeri var. İş yerleri borçları nedeni ile bir bankaya geçmiş. Ben bu iş yeri maliki olan bankaya toplam aidat borçlarını ödemeleri için yazı gönderdim. Bu durumda sorumluluğumuz ve görevimiz nedir?" sorusunu cevapladı.

Site Ortak Gider Payında Muafiyet Var mı?

SİTEDE YÖNETİM

SORU: İki bloklu bir sitede daire aldım. Bir blokta sadece meskenler, diğerinde üç tane de işyeri var. İş yerleri borçları nedeni ile bir bankaya geçmiş.

Hesapları incelediğimde benden önceki yöneticinin bu işyerlerinden aidat almadığını çünkü iş yerlerinin radyatörlerinin söküldüğünü öğrendim.

Ben bu iş yeri maliki olan bankaya toplam aidat borçlarını ödemeleri için yazı gönderdim.

Henüz olumlu yanıt alamadım ama bu dükkanların da bir problemi varmış. Pis su gideri hatalı bağlandığından zaman zaman su basıyormuş.

Bu durumda sorumluluğumuz ve görevimiz nedir? 

TÜM MALİKLER ORTAK GİDER PAYI ÖDEMEK ZORUNDA

CEVAP: Bir bağımsız bölüm maliki sitedeki ortak tesisi kullanmadığı veya kullanma durumunda bulunmadığı iddiasıyla ortak gider payını ödemekten kaçınamaz. Bunu, işyerlerinin radyatörlerinin sökülmüş olması nedeniyle söylüyorum.

Böyle durumlarda, binaya ait tasdikli projeler incelenir. Şayet sıhhi tesisat projesinde bu bağımsız bölümde radyatör varsa radyatör bulunsun bulunmasın bağımsız bölüm maliki yakıt konusunda ortak gidere katılır.

YAŞANAN SORUNLAR GİDERLERİ ÖDEMEYE ENGEL OLAMAZ

Ortak gider sadece yakıt olmayacağı için diğer giderlere de katılacaktır. İşyerlerini su basıyormuş. Su basması aidat ve ortak gider ödemeye engel değil. Ancak bu aksaklığın giderilmesi şarttır.

Bunun için bütün bağımsız bölüm maliklerinin katılacağı onarım projesi ve maliyeti çıkarılır ve onarım yapılır. Zira su basması ortak tesisin hatalı yapılmasından kaynaklanmaktadır.

Ancak bina yeni bir bina ve bir müteahhit tarafından yapılıp pazarlanmışsa ortada ayıplı bir mal vardır. Bu halde müteahhide başvurmak da mümkündür. Şayet işyeri sahibi banka ortak gider ve aidat borçlarını ödemezse aleyhine icra takibi yapmak gerekecektir.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER