Sığınak Depo Olarak Kullanılabilir mi?

Binaların genellikle bodrum katında yer alan sığınaklar genel olarak depo amacıyla kullanılabiliyor. Peki sığınakların depo olarak kullanılması, konuta çevrilip kiraya verilmesi veya amacı dışında kullanılması yasal mı?

Sığınak Depo Olarak Kullanılabilir mi?

İmar kanunu ve ilgili yonetmeliğe göre belli büyüklükten sonraki yapılar için sığınak zorunlulugu vardır.

Hangi yapıda ne miktar sığınak alanı ayrılacağı, sığınak özellikleri yönetmelikçe belirlenmiştir (sığınak yönetmeliği). 

Belediye (yada ilgili idare) sığınak yeri ayrılmadan yapı ruhsatı düzenleyemez. Yine aynı şekilde, yapı tamamlandığında, diger tüm mekanlar kullanıma hazır dahi olsa, sığınak kullanıma hazır hale gelmeden yapıya iskan (yapı kullanma izin belgesi) düzenlenemez.

Sığınaklar ortak alan hükmündedir, tapuya bağlanamaz, özel mülkiyete konu olamaz ve amacı dışında kullanılamaz.

YARGITAY'DAN EMSAL KARAR

50 yıllık daire için flaş bir karar veren Yargıtay, apartmanların bodrum katlarındaki sığınakların kiraya verilemeyeceğine hükmetti. 

1968 yılında bir apartmanda alınan ortak kararla, bodrum katta bulunan mimari projede apartman ortak alanı olan hizmetli odası, sığınak ve kömürlüğü birleştirip mesken olarak kiraya verdi.

Ancak binaya 2014 yılında daire satın alarak taşınan bir vatandaş bu durumu şikayet etti. Yargıtay şikayet sonrasında son noktayı koydu. 

2014 yılında apartmandan daire alan vatandaşın itirazı üzerine Yargıtay'a taşınan konu nihayet çözüme kavuştu... 

Davacı, sığınakta kiracı olarak oturan ailenin, binayı boşaltmalarını talep etti. 5. Sulh Hukuk Mahkemesi, 634 Sayılı Kat Maliki Kanunu'nun 4. maddesi gereğince tadilat projesi yapılmayan yerin halen ortak alan olduğuna, 3194 Sayılı İmar Kanunu'nun 13. maddesi de gözetilerek davalı bina sakinlerinin müdahalelerinin önlenmesine hükmetti. Mahkeme, dava konusu olan dairenin 30 gün içerisinde boşaltılmasına, süresinde müdahalenin önlenmemesi halinde zorla boşaltılmasına karar verdi.

KARARDAN;

Davacı, apartmanın sığınağına vaki yasalara ve hukuka aykırı müdahalenin menine ve işgal altındaki sığınağın boşaltılmasına, keşidesine sebebiyet verilen 296,34.- TL ihtarname masrafının davalılardan müştereken ve müteselsilen tahsiline karar verilmesi, dava konusu yerin 30 gün içerisinde boşaltılmasına karar verilmiş, hüküm davalı tarafından temyiz edilmiştir. Dosyadaki yazılara, kararın dayandığı kanıtlar ile yasal gerektirici nedenlere göre, mahkemece müdahalenin menine karar verilmesinde bir isabetsizlik bulunmadığından, yerinde görülmeyen temyiz itirazlarının reddi ile usule ve kanuna uygun olan hükmün onanmasına oy birliği ile karar verildi.

Güncelleme Tarihi: 20 Temmuz 2020, 00:27
YORUM EKLE
YORUMLAR
Kazım YAKAR
Kazım YAKAR - 12 ay Önce

Bundan iki ay önce yanımızdaki fırının sahibi binamızın birinci katını satın aldı kendilerine hayırlı olsun dedik fırında çalışan bir kaç tane çalışan işçi var dairede kalacaklar dedi bizde apartmanda aile var rahatsız olabilirler dedik ben mal sahibiyim size ne dedi aradan bir geçti bu seferde aldığı dairenin içine fırana gelen malları istif etmeye başladılar dairenin altı garaj bu sürekli gelen ağırlıktakı torbalar binamızın taşıyıcı kolonlarına ağırlık verıp zarar verirmi apartman yönetmenliğine göre uygunmu teşekkür ederiz.

EMLAK GÜNDEMİ: Tüm kat malikleri durumdan şikayetçi ise belediyeye şikayetinizi iletebilirsiniz. Son çare olarak dava açabilirsiniz. Bunun dışında sizin bir yaptırım hakkınız yok. Resmi kurumlar müdahale edebilir ancak.

Rıdvan durmz
Rıdvan durmz - 12 ay Önce

Mrb ben bir apartmanda oturuyorum gırıskatta altın sığınak ve sığınağı depo olarak kullanılıyor ve kapısı acık bırakılıyor bu yüzden ben daıremı ısıtamıyorum neyapmalıyım bilgi verirseniz sevinirim 0538_5239348

EMLAK GÜNDEMİ: Özellikle alt katta yaşayanların sıklıkla yaşadığı ses ve ısı yalıtımı sorunu ortak alanlarla ilgili. Buralarda bu yalıtımın yapılaması için karar alınması gerekiyor. Kat malikleri de bu karara masraf olduğu için yanaşmıyor. Burada tek çareniz dava açmak.

Rıdvan durmz
Rıdvan durmz - 12 ay Önce

Size yazmış olduğum sığınak kapısının acık kalmasını 2 daire sahıplerı yüzünden acık kalıyor yönetici söylemiş acık kalsındıye bende ozaman sınagı ısıyalitım yaptıran dedim. Onu ben yaptıracakmısım sınak kapısı acık kalacakmış ben buranın kapısının kapatılmasını yada boşaltılmasını nasıl yaparım yazmış olduğum 2 mesaj ilk mesaj da tel no var mesaj yada arayarak yardımcı olursanız çok sevinirim. Buradan takım edemiyorum iş yoğunluğundan teşekkür. Ederim saygılarımla rıdvan durmz

EMLAK GÜNDEMİ: Özellikle alt katta yaşayanların sıklıkla yaşadığı ses ve ısı yalıtımı sorunu ortak alanlarla ilgili. Buralarda bu yalıtımın yapılaması için karar alınması gerekiyor. Kat malikleri de bu karara masraf olduğu için yanaşmıyor. Burada tek çareniz dava açmak.

Now
Now - 7 ay Önce

Binamızda alınan kararla sığınak depo olarak kullanılacak hale getirilecek. Yasal açıdan sıkıntı yaşanır mı? Teşekkürler

EMLAK GÜNDEMİ: Oy birliği kararı ile ortak alanda bu değişiklik yapılabilir.

Fatma
Fatma - 6 ay Önce

18 dairelik bir apratmanda sığınağın belli bir kısmını depo olarak tel kafeslerle daire başına bÖlebilirmiyiz

EMLAK GÜNDEMİ: Kat Malikleri Kurulunda karar alırsanız bölebilirsiniz.

Şevket metin
Şevket metin - 6 ay Önce

Benim düz giriş dairem var balkonu yok 18 kişi imza onayı veriyor2 kişi vermiyor şikayet ederim diyor ne yapmalıyım

EMLAK GÜNDEMİ: Balkon ilavesi için oybirliği olması gerekir.

Erbil GÜNDÜZ
Erbil GÜNDÜZ - 3 hafta Önce

Sığınak içinde duvarlar örüp depolar oluşturmak ve kat maliklerince kilitli birer depo kiler oluşturmak yasak mıdır? Ne yapmak gerekli. Ben de yöneticiyim

EMLAK GÜNDEMİ: Öncelikle kat malikleri kurulunda oybirliği kararı almanız ardından revize projenizle belediyeye başvurmanız gerekir.

SIRADAKİ HABER