banner53

Sıfır Konutta Çıkan Ayıptan Kim Sorumlu?

Posta'dan Tamer Heper okuyucusundan gelen, 'Şubat 2018’de müteahhitten daire satın aldık. Ancak panjurlarda sıkıntı var. Bu ayıp için yapımcı firmanın garantisine istinaden kendisine başvurduk ama müteahhit ile ihtilafı bulunduğu gerekçesi ile gelmiyor. Nasıl bir yol izlemeliyim?' sorusuna cevapladı.

Sıfır Konutta Çıkan Ayıptan Kim Sorumlu?

YENİ ALINAN EV KUSURLU ÇIKTI

SORU: Şubat 2018’de müteahhitten daire satın aldık. Ancak panjurlarda sıkıntı var. Bu ayıp için yapımcı firmanın garantisine istinaden kendisine başvurduk ama müteahhit ile ihtilafı bulunduğu gerekçesi ile gelmiyor. Nasıl bir yol izlemeliyim?

SATIN ALINAN AYIPTAN MÜTEAHHİT

CEVAP: Bir inşaat satın alana ayıpsız biçimde teslim olunmalıdır. Teslim anında görülebilen ayıplara açık ayıp, kullanmakla ortaya çıkan ayıplara ise gizli ayıp diyoruz. Bir inşaatta daire satan müteahhidin ayıplardan sorumluluğu vardır. Bu sorumluluk nedeni ile satın alan kimse ya ayıbın giderilmesini, ya ayıbın giderilmesi i*çin gereken parayı talep eder ya da satış sözleşmesinin feshini talep eder. Bir dördüncü talep daha var ama umumiyetle inşaatlarda sonuç vermez. Bu talep, aynı ile değiştirme talebidir.

Okuyucumun aldığı dairede ayıp var. Bilemediğim husus bunun açık ayıp mı gizli ayıp mı olduğu. Aradan bir yıla yakın süre geçtiği için bunun gizli ayıp olduğu kanaatindeyim. Şayet düşündüğüm gibi kullanma sonucu ortaya çıktı ise yukarıda açıkladığım taleplerden birini tercih ederek müteahhitten talep edilecektir.

MÜTEAHHTİ AYIPTAN 5 YIL SORUMLU

Müteahhidin sorumluluğu beş yıldır ve talep için süre geçmiş değil. Bence önce müteahhide ihtarname ile başvuruda bulunun. Bu başvurudan bir sonuç alınmazsa yapacağınız şey tüketici mahkemesinde dava açmaktır. Tüketici mahkemesinde dava açmakta maddi yönden büyük sıkıntı yoktur. Çünkü tüketici mahkemesinde açılacak dava harçtan muaftır. Sadece ayıbın tespiti için gereken bilirkişi incelemesi bir miktar masraf gerektirecektir.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER