banner53

Satın Alınan Ev İade Edilebilir mi?

Tüketiciler tarafından satılan her şey için yasal süreler dahilinde ve kullanmamak koşuluyla iade etmeye yönelik düzenlemeler mevcut. Peki satın alınan bir evde iade edebilir mi?

Satın Alınan Ev İade Edilebilir mi?

YASAYA GÖRE SATIN ALINAN EVDE İADE EDİLEBİLİR

Beyaz eşyadan kıyafete, mobilyadan aksesuara neredeyse bütün ürünler satın alındıktan sonra belirli bir süre dahilinde iade edilebiliyor. Peki hayatımız için önemli bir karar olan ev satın alma işleminde de benzer bir hakkımız bulunuyor mu? Yeni düzenlemelere göre, evet.

Tüketici kanununda yapılan son değişiklikler tüketiciye 14 gün içinde satın aldığı evden nedensiz ve cezasız cayma hakkı veriyor.

Projeden ev satın alınması durumunda da, proje teslimine kadar olan süre içinde, sözleşme bedelinin yüzde 2'si iade edilerek evi almaktan vazgeçmek mümkün.

HANGİ DURUMLARDA İADE HAKKI VAR?

Tüketici haklarına bağlı olarak konut satın alan kişiler 14 gün içerisinde hiçbir neden göstermeksizin evi iade etme haklarına sahip olsalar da, bu süre dışında ve evin niteliklerinden dolayı yapılacak olan iade işlemleri için farklı yollar izleniyor.

Satın alınan ev, imar düzenlemelerine aykırı özellik taşıyorsa, iskan ruhsatı bulunmuyorsa bu durum “hukuki ayıp” olarak kabul edilerek, iade işlemleri yapılabiliyor.

Ancak konutta tamamlanmamış işlerin bulunması, konutun ayıplı olduğu anlamını taşımıyor. 

Örneğin, evin musluklarının ya da kaloriferinin takılmaması gibi durumlar ayıp olarak değil “eksik iş” olarak işlem görüyor.

CEZASIZ İADE KOŞULLARI

Ev satın alındığında, ilk 14 gün içinde karar değiştirirseniz ya da ödeme döneminde alıcı iflas ederse evin cezasız bir şekilde iadesi mümkün oluyor. Yeni Tüketici Kanunugayrimenkul sektöründe de cayma hakkı tanıyor.

14 gün içinde nedensiz ve cezasız cayma hakkı verilirken, proje teslimine kadar sözleşme bedelinin yüzde 2’si ödenerek ev şirkete iade ediliyor.

Ev alan kişinin, evden cayma için noterden ya da iadeli taahhütlü mektup yoluyla bu talebini bildirmesi gerekiyor.

Cayma hakkı süresi satış vaadi sözleşmesi imzalanmış kredili olmayan bir satışta sözleşmeden itibaren 14 gün, bankadan kredi ile konut satın alınmışsa konut kredi sözleşmesi imzasından sonra 14 gün için geçerli sayılıyor.

Satıcı tarafından da ödenen bedelin 10 gün içinde iade edilmesi gerekiyor.

SATIN ALINAN EV NASIL İADE EDİLİR?

Ayıplı ev teslim alan kişiler, sözleşmeden dönme, konutun ayıpsız misliyle değiştirilmesi, ayıp oranında bedel indirimi ve ücretsiz onarım gibi haklardan birini seçerek haklarını koruyabiliyor.

Mağdur kişiler isterse ödediği bedeli geriye alabiliyor, isterse evin ayıpsız bir misli ile değiştirilmesini talep edebiliyor. Bunun dışında kişiler isterse evi satın aldıkları bedelden ayıp oranında indirim yapılmasını isteyebiliyor.

Kişilerin izleyebilecekleri diğer yol ise ayıbın ücretsiz olarak giderilmesi olarak belirtiliyor. Ancak tüketicilerin bu seçenekli haktan yararlanabilmesi için, ayıplı konutu teslim aldıktan sonraki 30 gün içinde ayıplı malı kabul etmediğini, ilgili kişi ya da kişilere bildirmesi gerekiyor.

Konutun açık olarak ayıplı olmadığı, eksikliklerin sonraki bir zaman diliminde ortaya çıktığı durumlarda ise bu süre zorunluluğu ortadan kalkıyor.

Güncelleme Tarihi: 29 Mayıs 2020, 02:39
YORUM EKLE
YORUMLAR
Murat yıldırım
Murat yıldırım - 4 ay Önce

14 günmü 14 işgünümü

SIRADAKİ HABER