banner53

Satılan Evde Kiracıya Depozitoyu Kim Öder?

Satılan kiracılı evde kiracının girişte ödediği depozitoyu kim öder? Depozitodan eski ev sahibi mi yoksa yeni ev sahibi mi sorumlu?

Satılan Evde Kiracıya Depozitoyu Kim Öder?

Bundan iki sene önce yatırım amaçlı bir daire aldım. Dairede kiracı vardı ve kira sözleşmesini yeniledik. Aslında eski sözleşmeyi devam ettirdik. Kendisinden gayet memnun olduğum kiracımız iş nedeni ile ne yazık ki evden çıkacağını bildirdi. Ben yan ödemelerin hesaplamasını önümüzdeki günlerde yapıp kendisine bildireceğim.

Ancak kiracım bana içerde depozitosu olduğunu ve geri istediğini söyledi. Ben ise bunu ödeyemeyeceğimi bildirdim. Çünkü depozitoyu bana ödemedi. Eski ev sahibinden istemesini söyledim. Buna itiraz etti ve alamazsa avukata başvuracağını bildirdi. Ben parayı almadığım için bende istememesi gerektiğini düşünüyorum. Ne yapmalıyım?

Evi aldığınızda kira sözleşmesindeki tüm hakları ve yükümlülükleri de devralmış oluyorsunuz.

Eğer eski ev sahibi depozitoyu yani almışsa ve siz evi alırken bu konuda bir uygulama veya anlaşma yapmamışsanız ne yazık ki bu depozitoyu eski ev sahibinden almamış olsanız ve size ödenmemiş olsa bile kiracıya depozitoyu siz ödemelisiniz.

Eğer sizden bu parayı alamazsa, eski ev sahibinden bunu talep edebilir. Ev alırken mutlaka bu konulara dikkat edin ve depozito konusunu mutlaka dile getirin ki ileride böyle durumlara maruz kalmayın.

Hatta evi satan kişi olarak da mutlaka bu konulara hassasiyet gösterin, çünkü yeni ev sahibinden belirli nedenlerden dolayı o parayı alamazsa ve yatırdığını ispatlarsa kiracı o zaman eski ev sahibine dönüş yapabilir.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER