Satılan Ev Kaç Günde Boşaltılmalıdır?

İçerisinde kiracı bulunan ya da ev sahibinin eşyalarının bulunduğu bir evi satın almak isteyen kişilerin konutun tahliye süresini netleştirmeleri yararlarına olacaktır.

Satılan Ev Kaç Günde Boşaltılmalıdır?

Taraflar arasında bir anlaşma olmadığı takdirde gayrimenkul sahibinin, sattığı evi hemen tahliye etmesi gerekir.

Tapu devri gerçekleştiği zaman evin tahliyesi gerçekleştirilmiş ve teslim edilmeye hazır olmalıdır.

Satın alınan gayrimenkulde kiracı bulunması durumunda ise Türk Borçlar Kanununda belirtilen aşamaları takip etmek gerekmektedir.

Ev Sahibi Varsa

Kiracının, kira sözleşmesinin bitiminden önce evi boşaltması gerekmez. Ancak yeni ev sahibi, konut ya da iş yeri olarak bu gayrimenkule ihtiyacı olduğunu belirterek kiracının tahliyesini talep edebilir.

Yeni ev sahibinin kiracıyı tahliye etmesi için konut satışı gerçekleştikten sonraki 1 ay içerisinde kiracıya bunu yazılı olarak bildirmesi gerekmektedir.

Devam etmekte olan kira sözleşmesini sona erdirmek için de 6 ay sonra dava açabilmektedir. Kira sözleşmesinin bitiş tarihinden 1 ay sonra dava açarak da kiracının tahliyesi sağlanabilmektedir.

Kiracı Varsa

Yeni ev sahibi, gereksinim sebebiyle evi boşalttıktan sonra 3 yıl süreyle evi eski kiracıdan başkasına kiralayamaz.

Borçlar Kanununun 355. maddesi, onarımı gerçekleştirilen gayrimenkulü yeni haliyle kiralamada eski kiracının öncelik hakkı olduğunu belirtmektedir.

Gayrimenkul sahibinin yazılı bildirimde bulunmasını takip eden 1 ay içerisinde kiracı bu hakkı kullanabilir.

Gayrimenkul sahibi, bu şartlara uymadığı takdirde kiracıya tazminat ödemekle yükümlü olur. Tazminat bedeli, en az son kira yılında ödenmiş olan bir yıllık kira bedelidir.

Yeni ev satın alındığı zaman kira sözleşmesi sona ermeden kiracının tahliye edilemeyeceği ve ihtiyaç durumunda tahliye süresi ile şartları göz önünde bulundurularak problemsiz bir taşınma süreci yaşanabilir.

Sahibinden

Güncelleme Tarihi: 22 Nisan 2021, 05:02
YORUM EKLE