Rızai Taksim Nedir?

Rızai taksim, paylı mülkiyete sahip tapularda maliklerin kendi aralarında yaptıkları ve hangi malikin hangi bölgeyi kullanacağını beyan ettikleri resmi bir anlaşmadır.

Rızai Taksim Nedir?

Rızai taksim anlaşmasının yapılabilmesi için tapu siciline kayıtlı bir taşınmazın varlığı, tüm pay sahiplerinin katılımı ve yapılan taksim neticesinde her pay sahibine taşınmazın bir bölümünün verilmesi gerekir.

Ancak taksimde paylaşılan taşınmaz malların değerlerinin eşit olması şartı aranmaz.

Arada bir fark olduğu düşünülüyorsa malikler bu farkı bir bedel ödeyerek denkleştirebilir.

Ayrıca bu söz konusu bedelin peşinen ödenmesi de zorunlu değildir.

Tapu sahiplerinin kendi aralarında hazırladıkları rızai taksim sözleşmesinin maddeleri üzerinde anlaştıktan sonra Tapu Sicil Müdürlüğünde ayrıca bir resmi senet düzenlemeye gerek yoktur.

Fakat paylı mülkiyete dair durumlarda rızai taksim yapılması halinde tapu harcı ödenir.

Güncelleme Tarihi: 17 Haziran 2021, 05:19
YORUM EKLE
YORUMLAR
Melek Şahin
Melek Şahin - 1 ay Önce

Merhaba geçen sene temmuzda sözleşme yaptık bir senelik ev sahibi bize istediğimiz kadar oturabilivrgimizi söyledi 7 ay boyunca günü gününe kiramizi ödedik fakat 2 kiramizi 15 gün geç ödeyince söylenmeye başladılar işte bizi pandemi ilgilendirmez biz zaten eve dönmeyi düşünüyoruz bir an önce evi boşaltın diye sürekli taciz edildik ben çıkmak istemiyorum çünkü biz bu eve girerken boyası badanasi tadilat bir suru masraf ettik eee şimdi çıkayım lanet olsun desem bu seferde ev fiyatları uçtu gitti taşınmak nakliyesi osu busu bir ton masraf avukata vermişler bu durumda ne yapmak lazım davalık olursak ne kadar süre daha oturabilirim acaba

EMLAK GÜNDEMİ: Avukata vermiş olmaları sizi tedirgin etmesin. Pandemi mücbir sebep sayılacağı için olay mahkemeye taşınsa dahi lehinize sonuç çıkacaktır. Sözlü olarak tahliye isteklerinin bir geçerliliği yok, yazılı ve geçerli bir gerekçe ile ihtarname gelmedikçe evden çıkmanız gerekmez.

Ramazan Mavuş
Ramazan Mavuş - 4 gün Önce

Sorularınız için yardımcı olabilirim 053838621..