Riskli Binalarda Ortaklar Arasında Birlik Sağlanmazsa Ne Yapılabilir?

Posta'dan Tamer Heper okuyucusundan gelen, '5/7 hissesi annem, babam ve bende olan binada 2/7 hisse bir başka ailenin. Diğer hissedar ile aramız bozuk. Evin deprem dayanıklılığı şüpheli. Biz yıktırıp yeniden yaptırmak istiyoruz ama 2/7 hisseye sahip olanlar maddi imkanları olmadığı gerekçesi ile buna yanaşmıyor. Depreme dayanıklılık testi yaptırıp binayı yıktırarak, sonra yeni bina yaptırabilir miyiz?' sorusunu cevapladı.

Riskli Binalarda Ortaklar Arasında Birlik Sağlanmazsa Ne Yapılabilir?

ORTAKLI RİSKLİ BİNALARIN YENİLENMESİ

SORU: 5/7 hissesi annem, babam ve bende olan binada 2/7 hisse bir başka ailenin. Diğer hissedar ile aramız bozuk. Evin deprem dayanıklılığı şüpheli. Biz yıktırıp yeniden yaptırmak istiyoruz ama 2/7 hisseye sahip olanlar maddi imkanları olmadığı gerekçesi ile buna yanaşmıyor. Depreme dayanıklılık testi yaptırıp binayı yıktırarak, sonra yeni bina yaptırabilir miyiz?

DEPREM TESTİNİ YAPTIRMAK İÇİN ORTALARA SORMAYA GEREK YOK

CEVAP: Binanın dayanıklılık testini yaptırmak her zaman mümkün. Binadaki maliklerden herhangi birinin müracaatı üzerine binada incelemeler yapılabilir ve bir rapor halinde taraflara sunulabilir. İnceleme sonucunda binanın depreme dayanıksız olduğuna dair rapor alınırsa ikamet edenlere bildirimde bulunularak binanın tahliyesi istenir. Tahliye edilmezse altı ayın sonunda binanın elektriği suyu kesilebilir. Bu hali ile zaten ikamete elverişli olmaz ama ikamete devam edilmesi halinde 30 gün ek süre verilebilir ve sonrasında yıkımı söz konusu olur ve sonuçta bina belediye imkanları ile yıktırılır.

DÖNÜŞÜM İÇİN 3'TE 2 YETERLİ

Bu halde hissedarlar artık arsaya ortak olurlar. Bu durumda da müşterek mülkiyet-paylı mülkiyet durumu arsa üzerinde söz konusu olur. Yeniden inşaat yaptırmak için ise maliklerin üçte ikisinin oyu gerekir. Böyle bir durumda elbette bir maliyet söz konusu olacaktır, tabii ki bu halde ortaya ikinci bir hukuki durum çıkacaktır. Binada üçte iki oyu sağlayanlar tarafından bir ortaklığın giderilmesi talebi söz konusu olabilir veya inşaat yaptırılırken bir katılım bedeli için takip gündeme gelebilir. Sair hukuki girişimler düşünülebilir.

Güncelleme Tarihi: 15 Ekim 2019, 11:38
YORUM EKLE