Reşit Olmayan Çocuklara Kalan Miras

Posta'dan Tamer Heper okuyucusundan gelen, 'Babamın vefatından sonra ben dahil 5 kardeşe miras kalmıştı. Fakat o yılda ben ve ablam reşit olmadığımız için bizim hakkımız annemizdeydi. Annem büyük abimize vekalet verdiği için malların büyük bölümünü kaçırdı. Napabiliriz?' sorusuna cevapladı.

Reşit Olmayan Çocuklara Kalan Miras

BABADAN KALAN MALLARIN YÖNETİMİ

SORU: Babamın 2003 yılında vefatının ardından ben dahil 5 kardeşe miras kalmıştı. Fakat o yılda ben ve ablam reşit olmadığımız için bizim hakkımız annemizdeydi. Annem büyük abimize vekalet verdiği için malların büyük bölümünü kaçırdı. 

KALAN MİRAS ÇOCUKLAR KÜÇÜKSE ANNE TARAFINDAN YÖNETİLİR

CEVAP: Babadan kalan mirasta, çocuklar küçük ise kalan malları anne veli sıfatı ile yönetir. Oysa okuyucum sorusunda sanki küçük çocukların miras payının anneye kaldığı gibi bir ifade var.

Hayır bunlar çocuklara kalır ama yönetimi veliye aittir. Çocuklar reşit olduğunda ise mallarının idaresini ellerine alabilir. Dolayısıyla çocuklar mallarına sahip olana kadar veli çocukların yararına olacak davranışlarda bulunmalıdır.

Şayet ortada reşit olmayan çocukları zarara uğratacak bir davranış varsa bunlar tazminata konu olabilir. Olayı bu açıdan değerlendirmek lazım. Gerek vasinin ve gerekse velinin davranışları temsil ettiği kısıtlının veya küçüğün yararına olmalıdır.

Güncelleme Tarihi: 12 Temmuz 2019, 15:21

Emlak Gündemi

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER