banner53

Reddi Miras Durumunda Emekli Maaşı da Kesilir mi?

Posta'dan Tamer Heper okuyucusundan gelen, "Babam Bağkur emeklisi, ancak ağır hasta ve yatağa bağlı yaşam savaşı veriyor. Sağlıklıyken bayağı borçlanmış, muhtelif alacaklıları var. Babamın vefatı durumunda, benim ondan kaynaklanacak SGK gelirim olabilecek. Borçları nedeniyle mirası reddetmem gerekebilir. Böyle bir durumda bana bağlanacak maaşı da reddetmiş olacak mıyım? Buna bir zarar gelecek mi?" sorusunu cevapladı.

Reddi Miras Durumunda Emekli Maaşı da Kesilir mi?

Mirasın reddi hali, vefat eden kişinin aktif veya pasif terekesinden tasarruf etme imkanını bertaraf eder. Yani ölenin malvarlığından yararlanılmadığı, ondan hisse sahibi olunmadığı gibi borçlarından da sorumlu tutulunmaz.

Bu halde alacaklılar, yasal mirasçı olunmasına karşın, mirası reddeden kişiye başvuruda bulunamaz, alacak talep edemez. Peki, okuyucumun durumunda bulunanlar; mirası reddetmeleri halinde, borçlardan kurtulmalarının dışında, babalarından bağlanacak dul veya yetim maaşını da kaybetmiş olurlar mı?

Dikkat edilirse mahrum kalınacak olan, vefat edenin malvarlığı. Aynı zamanda borçları ile ilgili sorumluluktan kurtulma hali. Oysa bir kimsenin vefatı nedeniyle ona bağlanacak maaş, ölenin mirası değildir. Yani ölenin malvarlığı arasında bulunan varlık değildir. Kanuni bir haktır.

Bu nedenle mirasın reddi, SGK tarafından bağlanacak maaşın da reddi anlamına gelmez. Dolayısıyla bu hak kullanılır ve yasal olarak hak kazanılmışsa, maaş da bağlanır.

Okuyucum da babasının vefatı durumunda, üç ay içinde mirası reddetmek için Sulh Hukuk Mahkemesi’ne başvurabilir. Mirasın reddinin tescilini talep edebilir. Bu durum kendisine bağlanacak maaşa engel oluşturmaz.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Fatmagül sari
Fatmagül sari - 3 ay Önce

Eşim vefat etti çok borcu var retimiras yapacam mayışını alabilirmiyim

EMLAK GÜNDEMİ: Reddi miras maaşı etkilemez, maaşı almaya devam edersiniz.

Beyhan Gür
Beyhan Gür - 3 ay Önce

Eşimin bankalara çok icralık borcu var yaşarken oğlum reddi miras yapabilir mi veya üzerine işyeri açabilir mi teşekkürler

EMLAK GÜNDEMİ: Var olmayan mirasın reddi olmaz. Çocuklar anne-babalarının borçlarından yaşarken sorumlu tutulmazlar. İş yerini açabilir.

Nur eroglu
Nur eroglu - 2 hafta Önce

Mrb lar benim esim 12 ağustosta öldü bir çocuğum var cuzzi bir miktar esimin emeklisi bana bağlandı başka hicbirseyimiz yok eşimin üstüne birçok borc çıkıyor reddi miras yapsam maaşım kesilir mi

EMLAK GÜNDEMİ: Reddi miras süresi 3 aydır. Süreyi kaçırmışsınız.

Samime toparlak
Samime toparlak - 6 gün Önce

Eşim mefat etti bankadan postane aracıyla tepten sigortasız kıredı cekmis reddi mıras durumunda banka benim alacak olduğum maaşı el koyabılırmı yani maçım giderim bilgi verirmisiniz

EMLAK GÜNDEMİ: Maaş miras değil haktır. Reddi miras yaptığınızda maaşınız kesilmez.

SIRADAKİ HABER