'Paşa Dedeniz'den Miras Kalıp Kalmadığını Nasıl Öğrenebilirsiniz? Osmanlı Dönemine Ait Miras Nasıl Alınır?

Acaba 'paşa dedeniz'den miras kalmış olabilir mi? Osmanlı’daki dedenizden miras kalıp kalmadığını, soyunuzun Osmanlı’ya kadar uzanıp uzanmadığını öğrenmek için ne yapmanız gerekiyor?

'Paşa Dedeniz'den Miras Kalıp Kalmadığını Nasıl Öğrenebilirsiniz? Osmanlı Dönemine Ait Miras Nasıl Alınır?

MİRASININ PEŞİNE DÜŞENLER ÇOK

Osmanlı Arşivi Daire Başkanlığı yetkililerinden öğrenilen bilgilere göre ellerinde harita ya da tapuyla atalarından kalmış mirası ve ailesinin nüfus bilgilerini araştırmak için Osmanlı arşivini ziyaret edenlerin sayısı hiç de az değil. Hatta yıllardır bıkıp usanmadan arşivin kapısını arşınlayanlar bile var.

“Harita, senedi hakani (tapu), mürur tezkiresi (seyahat belgesi), nüfus tezkiresi (nüfus cüzdanı), vergi ödeme makbuzu gibi Osmanlıca evraklarla gelip mirasını araştırmak isteyen çok sayıda vatandaşımız başvuruyor. Uzun yıllar arşivde gelip çalışanlar çoğunlukla vakıf evladı olduğunu iddia eden kişiler. Atalarının vakfettiği mallarla ilgili belgeleri tespit edip mahkemelere delil olarak sunmak için geliyorlar. Pek çok kişi prosedürü çok da iyi bilmediği için tapu ve nüfus kayıtları için de arşivimize müracaatta bulunuyor."

 Peki, her dedemden miras var diyen arşive başvurabiliyor mu, bunun için nasıl bir yol izlemek gerekiyor?

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olanların nüfus cüzdanlarıyla, yabancı uyruklu vatandaşların da pasaportlarıyla araştırma bölümüne bizzat gidip kayıt yaptırması gerekiyor.

Müracaat formunu ve taahhütnameyi doldurduktan sonra bir de fotoğrafınızı veriyorsunuz. Bir diğer seçenek ise dilekçeyle talebinizi iletmeniz.

MİRASI NASIL KANITLAYACAKSINIZ?

Diyelim Osmanlı Arşivi’ne başvurdunuz, kaydınızı yaptırdınız, araştırmacı kartınızı da aldınız. İş mirasçı olduğunuzu kanıtlamaya geldi. Şimdi ne yapacaksınız? 

“Öncelikle şunu belirtmek gerekir ki Osmanlı Arşivi'nde özel mülkiyet, kadastro ve nüfus kayıtları bulunmuyor. Dolayısıyla bu tespitler için ilk başvurulacak merci Osmanlı Arşivi değil. Mirasçılığın tespiti için ilk önce nüfus kayıtlarının tespit edilmesi gerekiyor. Bunun için kişinin kendi nüfus müdürlüğünden vukuatlı nüfus örneğini alması şart.

Genellikle günümüzden yaklaşık 100-110 sene öncesine kadar bu kayıtlara ulaşılıyor. Nüfus örneğini aldıktan sonra ‘Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü’ne bir dilekçeyle başvuruluyor. Bu arada dilekçenin ekine nüfus müdürlüğünden alınan vukuatlı nüfus varakasını ekleyip geriye doğru aile kayıtlarını talep etmeniz gerekiyor.

Bu aşama da geçildikten sonra Osmanlı Arşivi Daire Başkanlığı Envanteri’nde bulunan Hicri 1246 / Miladi 1831 tarihli nüfus sayımı defterlerine başvurulabilir.

Bu tarihten sonra muhtelif tarihlerde yapılan nüfus sayımlarına ait defterleri mahallerindeki nüfus idarelerinde bulabilirler. Arşivimizdeki nüfus defterlerinde vilayet, kaza ve köy/mahalle bazında Ahmet oğlu Mehmet şeklinde sadece erkek nüfusun isim, baba ismi, yaşı ve eşkâliyle yani kısa boylu, aksakallı gibi tariflerle ilgili kayıtlar bulunuyor, kadınlara ait nüfus bilgileri ve evlilik kayıtları bulunmuyor.

Hak sahibi olmak için öncelikle nüfus kayıtlarının mal ve mülkü talep edilen kişiye kadar kesintisiz dayandırılması ve tapu kayıtlarının sıhhatli bir şekilde tespit edilmesi gerekiyor.

Bütün bu tespit ve ileri sürülen belgelerin mahkeme heyeti tarafından kabul edilmesi neticesinde kişiler hak sahibi olabiliyor.”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER