banner53

Parsel Sorgulaması Nasıl Yapılır?

Arazi ve arsa satın alanlarla arazi ve arsa sahibi olanları yakından ilgilendiren konulardan biride parsel sorgulamasının nasıl yapılacağı. Bu konuda Tapu ve Kadastro Müdürlüğü internet üzerinden parsel sorgulama hizmeti veriyor. İşte ayrıntılar.

Parsel Sorgulaması Nasıl Yapılır?

Sözcü'de yer alan habere göre, parsel sorgulaması Tapu ve Kadastro Bilgi Sistemi yani TAKBİS üzerinden yapılabiliyor.

TAKBİS, Türkiye genelinde taşınmaz mülkiyet bilgilerini elektronik ortamda sunan ve her türlü sorgulama ile taşınmazlarla ilgili işlemlerin yapılabildiği e-devlet uygulaması.

TAKBİS projesinin amacı tapu sorgulama ile ilgili işlemlerin hızlı ve güvenilir şekilde yapılması. 

TAKBİS İLE PARSEL SORGULAMA

Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü (TKGM) resmi internet sitesine giriş yapanların kullanım koşullarını kabul etmesi şartı ile sorgulama yapmasına izin veriyor. İnternet sitesi üzerinden taşınmazın adres bilgileri ve ada, parsel numarası ile harita üzerinden takibini yapılıyor.

e-DEVLET PARSEL SORGULAMA

e-Devlet üzerinden tapu kadastro sorgulaması yapmak için özellikle Tapu ve Kadastro Bilgi Sistemi'ne (TAKBİS) kayıtlı olmanız gerekli.Hizmetler bölümünden Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü seçeneklerinden Tapu Bilgileri Sorgulama linkine tıklayınca kayıtlı bilgiler ekrana gelecek ve harita servisi kullanılacak.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER