Ölen Kardeşin Malı Kime Kalır?

Posta'da Tamer Heper okuyucusundan gelen, "Annemler 7 kardeş, altısı vefat etti. Vefat edenlerden birinin eşi ve çocuğu da yoktu. Bir miktar mal varlığı var. Bu durumda miras sadece hayatta olan anneme mi kalır, yoksa önce ölen kardeşlerin çocuklarına da düşer mi?" sorusunu cevapladı.

Ölen Kardeşin Malı Kime Kalır?

SORU: Annemler 7 kardeş, altısı vefat etti. Vefat edenlerden birinin eşi ve çocuğu da yoktu. Bir miktar mal varlığı var. Bu durumda miras sadece hayatta olan anneme mi kalır, yoksa önce ölen kardeşlerin çocuklarına da düşer mi?

CEVAP: Anne ve baba hayatta değilken ölen kardeşin mirası diğer kardeşlere kalır. Kardeşlerin hayatta olması durumunda miras payını doğrudan kardeşler alır. Ancak kardeşlerden daha önce vefat etmiş olan varsa ve onun çocukları da bulunuyorsa ki olayda böyle bir durum var; o kardeşe gelecek olan miras payı, çocuklarına kalır.

Okuyucumun teyze veya dayı çocukları, anne veya babalarına düşecek paya sahip olurlar. Bu durumda bir hususu hatırlatayım. Soru içinde yok ama konu yaygın olduğu için yeri gelmişken hatırlatmak istedim. Şayet vefat eden kardeşin bir vasiyetnamesi olsaydı, bu aynen uygulanırdı.

Zira kardeşler arasında vefat nedeniyle kalan miras payının, saklı payı yoktur. Eskiden vardı, sonra yasada yapılan bir değişiklikle kardeşler arasındaki saklı pay kaldırıldı.

Bunu zaman zaman hatırlatacağım nedeni de şu: Okuyucularım eski yazılarımı okuduklarında veya eskiden yazdıklarımı hatırladıklarında kardeşler arasında saklı payın varlığını görecekler.

Bu onları yanlışa sevketmesin. Yasa sonradan değiştiği için son yazılarım geçerli olacağından, yazılarımı günlük olarak takip etmelerinde yarar vardır. Böylece okuyucumun sorusuna yanıt verirken, önemli bir hususu da hatırlatma imkanı bulmuş oldum.

Güncelleme Tarihi: 20 Ocak 2020, 10:27
YORUM EKLE
YORUMLAR
İsmail Dinç
İsmail Dinç - 1 yıl Önce

Peki bu miras için nereye nasıl başvurmamız gerekir ölen dayımın mirası var eşide vefat etti hiç çocukları yok

Hülya teke
Hülya teke - 11 ay Önce

Anne bir baba ayrı olan kardeş diğer ana baba bir olan kardeşinin mirasından alabiliyor mu? kardeşi oldu çocuğu yok

EMLAK GÜNDEMİ: Baba bir anne ayrı çocuklar mirastan pay alabiliyor. Ancak anne bir baba ayrı çocuklar mirastan pay alamıyor.

Ahmet yalimer
Ahmet yalimer - 10 ay Önce

Amcamla beraber babam 4kardesler amcam bekar cocuksuz vefat i halinde miras bizlere kalirmi yani amcadan yigene kalirmi miras

EMLAK GÜNDEMİ: Miras öncelikle çocuklara kalır, yoksa anne babaya onlar yoksa kardeşe kalır. Eş hayatta ise her durumda mirasta payı vardır. Eğer ölen kişinin kardeşleri hayatta ise miras onlara kalır onlar da vefat etmişse ancak kardeşlerin çocuklarına kalır.

Fatma Çağlar
Fatma Çağlar - 10 ay Önce

Ben bekarım.bir kardeşim var.kardeşimin 2 çocuğu var.annemin babasından kalan bir miras var.Annem vefat etti.Annem babamın 2. eşi.Birinci eşten çocukları (üvey kardeşlerim) var. Sorum şu:Annemden bana kalan mal ben ölürsem üvey kardeşlerime düşer mi?Ben üvey kardeşlerime kalmaması için öz kardeşime mali geçirirsem bu suç teşkil eder mi?teşekkürler

EMLAK GÜNDEMİ: Üvey kardeşler miras hakkına sahip değiller. Annenizin miras hakkı sizde. Size geçen bu mirasta bırakın üvey kardeşi öz kardeşiniz bile eğer çocuğunuz varsa söz sahibi değil. Ölüm durumunda sizin mal varlığınız çocuğunuz yoksa kardeşinize geçer. Kişiler miras kalan malları üzerilerine aldıklarında diledikleri gibi tasarruf edebilirler. Yani size kalan malları kardeşinize satabilir (karşılıksız) veya bağışlayabilirsiniz.

Hatice su
Hatice su - 11 ay Önce

Anne ve baba yok 6 kardeşiz 5 evli 1 kişi bekar miras kime düşer

EMLAK GÜNDEMİ: Miras paylaşımında evli bekar ayrımı yapılmaz. Çocuklar mirastan eşit pay alır.

Tayyip selvi
Tayyip selvi - 10 ay Önce

Amcamın üstünde tapular var ölünce kime kalır karısı, çocukları, kardeşide var.

EMLAK GÜNDEMİ: Elbette çocukları ve eşine kalır. Eş ve çocuk varken kardeşe miras kalmaz.

FÜSUN GÖKMEN
FÜSUN GÖKMEN - 10 ay Önce

MERHABALAR..Uzerime daire var..Ve yek çocuğumuz var.Vefat
Durumumda ben mülkümün kızıma kalmasını istiyorum..
Eşim de aynı görüşte..Tesekkur ediyorum

EMLAK GÜNDEMİ: Ölüm durumunda mirasçılarınız zaten eşiniz ve çocuğunuz. Eşinizde rıza gösterdiyse zaten eviniz çocuğunuza kalır.

Burhan ertürk
Burhan ertürk - 9 ay Önce

Annem babamdan ayrı erkek kardeşinin mirasi kalir mi

EMLAK GÜNDEMİ: Anneniz evli de olsa eşinden ayrılmış ta olsa, eğer kardeşinin birinci derece alt soyu (çocuklar ve eş) yoksa miras kalır. Miras kalması için evli bekar olma şartı yoktur.


google-site-verification=YICnoXQvjVWih06MBJp9FBfJkY-ua8wzTHo3jGNdHnc