banner53

Ödenmeyen Kiralar için Tahliye Davası

Posta'dan Tamer Heper okuyucusundan gelen, "6 Nisan 2020’de kiracıya tebliğ olunan 30 günlük ödeme talepli ihtarname ile kiracıma 7 Nisan 2020’de tahliye davası açacaktım ancak bu tarih itibarıyla kesintiye uğradığı söylendi. Ben 16 Haziran 2020’yi başlangıç kabul edip, tahliye davası açabilecek miyim? " sorusunu cevapladı.

Ödenmeyen Kiralar için Tahliye Davası

Okuyucumun ya aklını karıştırmışlar veya kendisi yazarken yazım hatası yapmış. Zira; biliyorsunuz kirasını ödemeyen kiracıya ihtarname göndererek, kira bedelini 30 gün içinde ödemesi istenir. 30 gün içinde kirasını ödemezse 31’inci gün temerrüt nedeni ile tahliye davası açılır.

Ancak okuyucumun gönderdiği ihtarname kiracıya 6 Nisan 2020’de tebliğ olunmuş ve kendisi 7 Nisan 2020’de temerrüt nedeni ile tahliye davası açabileceğinden söz ediyor. Yani 30 gün sonra değil, 1 gün sonra. Bu zaten mümkün değil, temerrüdün oluşması için 30 gün geçmeli. Bu birincisiydi.

İkincisi bu konuyu gündeme getiren 7226 sayılı Kanun’un geçici 2’nci maddesi, iş yerleri için bir kural getirdi. Bu kurala göre, 1 Mart 2020 tarihinden 30 Haziran 2020’ye kadar ödenmeyen iş yeri kiraları nedeni ile sözleşmenin feshi ve mecurun (kiralanan şey) tahliyesi talebinde bulunulamaz.

Dolayısıyla okuyucumun talep ettiği kira, bu dönem içinde kalmaktadır ve şayet talebi iş yeri kirası için ise evet temerrüt nedeni ile tahliye talebinde bulunamayacaktır.

Ancak temmuz ayından itibaren ödenmeyen iş yeri kirası için yine 30 gün talepli ihtarname gönderecek ve 30 gün içinde ödenmezse temerrüt nedeni ile tahliye talebinde bulunabilecektir.

Şayet talep işyeri kirası için değil de mesken için ise bir yasaklama bir sınırlama yok. 7 Mayıs 2020’den sonra temerrüt nedeni ile tahliye talebinde bulunması mümkün.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER