Oda Birleştirmek için İzin Gerekir mi?

Ara duvarları kırarak oda birleştirmek, önemli bir iştir ve bu işe başlamadan önce gereken önlemlerin alınması gerekir. Önlem alınmadığı durumlarda, kirişlere, kolonlara zarar verilebileceği unutulmamalıdır. Peki oda birleştirmek için izin gerekir mi?

Oda Birleştirmek için İzin Gerekir mi?

Betonarme ve çelik yapılar da, oda birleştirmek amacı ile duvar kırmak, çoğunlukla yapılmaktadır. Bu yapılar da, genellikle duvarların taşıyıcı niteliği yoktur.

Betonarme bir bina da kırılacak duvarlar genellikle, tuğla, alçı veya beton paneller ile yapılmıştır. Modern yapılarda ise iki mekânı ayırmak için genellikle bölme duvarlar kullanılmaktadır.

Zaman içerisinde istenmediği durumlarda arada ki bölme duvar yıkılarak iki oda birleştirilebilmektedir. 

Yine arada ki duvarı kırarak odaları birleştirirken, kırılması planlanan duvarın içinden ya da yakınından evin elektrik, su veya doğalgaz tesisatının geçip geçmediği tespit edilmeli, gerekirse bu tesisatların yeri, önceden değiştirilmelidir.

TAŞIYICI SİSTEME ZARAR VERİLMEMELİ

En önemli noktalardan bir tanesi, duvarları kırarak odalar birleştirmek istendiğinde, kırılacak duvarın, taşıyıcı nitelikte perde duvar, kolon veya kiriş olmamasıdır.

Çünkü bu duvarların kırılmasına izin verilmemektedir. Çünkü taşıyıcı iskelete zarar verilmesi durumunda binada can güvenliği tehdit altına girecektir.

Ayrıca, bulunulan ilde ki belediyeden izin almadan bina projesinin dış görüntüsünüdeğiştirecek tarzda, duvarları yıkmak, duvarları geri veya ileri almak, cepheyi etkileyecek değişiklikler yapmak, yeni duvar örmek, kapamak veya daraltmak gibi işlemler ilaveler yapmak yasaktır.

Binalarda tadilat ve tamirat, tarzı gürültü oluşturabilecek işleri,o binada oturan kişilerin müsait durumlarını dikkate alarak yapmalı, huzur ve sessizliği bozacak şekilde, saat 21.00’den sonra başkalarının uykusuna mani olacak şekilde yapılmamalıdır, ayrıca yasaktır.

Yine kırma işlemi uzman ellerde yapılmalı, şayet herhangi bir sorun yaşanır ise ustalar hemen müdahale edebilecek nitelikte olmalıdır. Bundan dolayıdır ki, duvarları kırarak odaları birleştirme işlemi basit bir işlem gibi dursa da aslında, uzman kişilerin yapması gereken bir işlemdir.

ODA BİRLEŞTİRMEK İÇİN İZİN GEREKİR Mİ?

Basit Tamir Ve Tadil: Yapılarda derz, baca, iç ve dış sıva, boya, badana, oluk, dere, yağmur borusu, saçak, doğrama, döşeme ve tavan kaplamaları, duvar kaplaması, elektrik ve sıhhi tesisat tamirleri, çatı onarımı ve kiremit aktarılması ile bağımsız bölüm içerisinde kalan ve binanın taşıyıcı sistemi ile tesisat projelerini (mekanik ve elektrik ) etkilemeyen, fen ve sağlık kurallarına uygun olarak yapılan, diğer bağımsız bölüm ve ortak alanları etkilemeyen, kullanım amacını değiştirmeyen bölme duvarı kaldırılması, yerinin değiştirilmesi veya yeni bölme duvarı yapılması, iç pencere veya iç kapı yerlerinin veya ölçülerinin değiştirilmesi veya birbirlerine tahvil edilmesi gibi işlemelerdir.

Kanunda da açıkça yazdığı gibi odaları ayıran bölme duvarın kaldırılması basit tadilattır ve izne tabi değildir.

Güncelleme Tarihi: 16 Kasım 2020, 03:42
YORUM EKLE
YORUMLAR
İsimsiz
İsimsiz - 7 ay Önce

tünel kalıp sisremiyle yapılmış binanın duvaı kırılırmı

Selçuk selçuk
Selçuk selçuk @İsimsiz - 6 ay Önce

kendi bacağını kırmak gibi bir şey