Noterde Hazırlanan Mirastan Feragat Sözleşmesi Geçerli mi?

Posta'dan Tamer Heper okuyucusundan gelen, "Biz, 2 kız, 4 erkek olmak üzere 6 kardeşiz. Babamız sağ iken biz kızlara birer daire verdi ve noterde mirastan feragat ettiğimize dair belge imzalattı. 2020 yılında babamız vefat etti. Şimdi annemizin vefatında annemize ait mallarda hakkımız olacak mı, olmayacak mı?" sorusunu cevapladı.

Noterde Hazırlanan Mirastan Feragat Sözleşmesi Geçerli mi?

Okuyucumun kardeşi ile birlikte babalarıyla yapmış bulunduğu sözleşme, mirastan feragat sözleşmesidir. Taraflar noterde mirastan feragat sözleşmesi yapabilirler.

Dolayısıyla okuyucumun yaptığı bu sözleşme geçerlidir ve babasının vefatında babasına ait mallar diğer mirasçılara intikal eder. Anlaşılan o ki mirasçılar arasında anne de vardı ve miras payını aldı.

Şimdi annenin mal varlığı arasında eşinden gelen yani okuyucumun babasından gelen mallar da bulunuyor.

Şayet yapılmış olan mirastan feragat sözleşmesinde farklı maddeler yoksa ve sadece baba ile ilgili mallar konusunda mirastan feragat edilmişse annenin vefatında artık yasal miras paylaşımı söz konusu olacaktır.

Çünkü babanın vefatı ile mirastan feragat sözleşmesi hükümleri tatbik edilmiş ve yerine getirilmiştir.

Anne konusunda yeni bir feragat sözleşmesi söz konusu olmadığına göre artık evlatlar eşit miras payına sahiptir.

Ancak net olarak bu hükme varmak için baba ile yapılan sözleşmenin hükümlerine de bakmakta yarar vardır. Zira sözleşmelere katılanlar tarafından başkaca muhtelif hükümler koyulmuş olabilir.

Benim okuyucuma yanıtım; sözleşmede sadece babanın vefatı halinde iki kız kardeşin babaya ait mirastan feragat ettikleri yönünde maddeler içerdiği düşüncesi ile verilmiştir.

Dolayısı ile sözleşmenin bir kere de bu yönü ile incelenmesinde yarar vardır.

Güncelleme Tarihi: 08 Eylül 2021, 07:48
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER