banner53

Müteahhit Taahhütlerini Yerine Getirmiyorsa Ne Yapılır?

Posta'dan Tamer Heper okuyucusundan gelen, "2014’te arsamızı müteahhide verdik ve yapılan eve 2015’te taşındık. Ancak ana kapının demir kapı olarak yapılması gerekiyorken, hâlâ yapılmış değil. Bunun için müteahhide başvuruda gecikmiş olabilir miyiz? " sorusunu cevapladı.

Müteahhit Taahhütlerini Yerine Getirmiyorsa Ne Yapılır?

Okuyucumun problemi iki ayrı hukuki mevzuatı ilgilendirir gibi gözüküyor. Neden ‘gibi’ dediğimi açıklamam gerekiyor.

Şayet okuyucum bu evini müteahhitten satın alsaydı, tüketici mevzuatı devreye girecekti.

Böyle bir durumda kapının yapılmamış olması bir bakışta anlaşılır mahiyette olduğu için bu açık ayıp olarak kabul edilecekti ve daireyi teslim aldıklarında bu konuda hukuki girişimde bulunmaları gerekecekti

(bazı hallerde yapının özelliğine göre ‘hiç yok’ ve ‘el sürülmemiş’ gibi eksik iş olarak nitelenirse, müteahhide başvuru süresi 10 yıl olurdu).

Ancak; okuyucum arsanın sahibi. İşte bu durumda işler değişti. Artık tüketici mevzuatı devreye girmeyecek. Borçlar Kanunu devreye girecek. Bu halde de müteahhidin sorumluluğu 5 yıl olacak.

Okuyucum daireleri teslim aldığı tarihten itibaren 5 yıl hesaplayacak. 5 yıl geçmediyse sorumluluk müteahhidin olacak, geçtiyse yapacak bir şeyi kalmayacak. Görüyorum ki hesaplamada aylar öne çıkacak.

Güncelleme Tarihi: 01 Ekim 2020, 09:34
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER