banner53

Müteahhit Evi Zamanında Teslim Etmezse Ne Yapılabilir?

Posta'dan Tamer Heper okuyucusundan gelen, 'Belediye ve müteahhit ortaklığında yapılan bir inşaatta daire almak için girişimde bulunduk. Bugün itibarıyla bize teslim edilmesi gereken tarih geçti ama asıl mesele inşaatın durdurulmasıdır. Haklarımız nelerdir?' sorusunu cevapladı.

Müteahhit Evi Zamanında Teslim Etmezse Ne Yapılabilir?

İNŞAATIN TAHAAHHÜT SÜRESİNDE TESLİM EDİLMEMESİ

SORU: Belediye ve müteahhit ortaklığında yapılan bir inşaatta daire almak için girişimde bulunduk. Bugün itibarıyla bize teslim edilmesi gereken tarih geçti ama asıl mesele inşaatın durdurulmasıdır. Proje dışı inşaat yapılmış, daireler küçükmüş, talep yokmuş vs. Ancak esas nedeni bilmiyoruz. Haklarımız nelerdir? 

SÖZLEŞME FESHİ HAKKI

CEVAP: Önce bir tespit yapalım. Sizin için sözleşmeyi fesih imkanı doğmuştur. Ama düşünülecek tek husus bu değil. Müteahhit taahhüdünü yerine getirmemiş. Size dairenizi teslim için bir tarih vermiş ama şimdi bu taahhüdünü yerine getirmemiş.

Bu gibi hallerde sizin konumunuzda olan biri yukarıda söylediğim gibi sözleşmesini feshedip parasını geri isteyebilir. İkincisi sizin konumunuzda olan biri sözleşmeyi feshetmeyerek sözleşmede varsa cezai şart talep edebilir. Bu konuda vatandaşı yanıltanlar da oluyor.

Diyorlar ki; “Sözleşmeyi feshet, hem paranı geri al hem de cezai şart al.” Burada yanıltıcı olan sözleşmenin feshi ile cezai şartın talep edilmesidir. Sözleşme fesholunduğu takdirde sözleşme içeriğindeki cezai şart talep olunamaz.

Ancak dava açarak sözleşmenin feshi, verilen bedelin faizi ile birlikte iadesi istenebileceği gibi teslim tarihinden sonraki tarihler için mahrum kalınan kira bedeli de istenebilir.

Bu konular sonuçta dava ile neticelenir. Ancak bizler bazı hallerde binanın son durumunun ve bitirilme süresinin ne olabileceğinin tespitini yaptırabiliyoruz. Bu, okuyucumun durumunda olanlara bir öngörü verebilir.

Çünkü istenen hemen sözleşmenin feshi değil, makul şartlarda uzlaşmaktır. Bu halde vatandaşın menfaati korunur. Mesele budur, ihtilaf yaratmak değildir.

Güncelleme Tarihi: 12 Ekim 2019, 11:26
YORUM EKLE
YORUMLAR
Erol karademir
Erol karademir - 2 ay Önce

2015 yılında bir müteahhitle kat karşılığı anlaştık inşaat şu anda bitmiş durumda İnşaat projesinde asansör olmasına rağmen asansör koymadı iskan alınmadı hala yıl oldu 2020 hala bize evimizi teslim etmedi dairelerimizi bu müteahhit e karşı nasıl bir yol çizerim ne gibi haklarım vardır nereye müracaat etmem gerekir bilgilendirirseniz sevinirim

EMLAK GÜNDEMİ: Mahkemeye zamanaşımına uğramdan acil olarak başvurmanız gerekiyor.

Necip bucak
Necip bucak - 3 ay Önce

Bizide sozlesmede belirtilen tarihte evimiz teslum edilmedi hatta bi senedimi odedigim hala insaat durdurulmus

SIRADAKİ HABER