banner53

Muhdesatlı Arsa Nedir? Muhdesatlı Arsanın Devri Nasıl Yapılır?

Bir arsa üzerinde bulunan yapıların veya ağaçların başka bir kişiye ait olmasına muhdesat denir. Siz bir araziye sahip olabilirsiniz ancak bu arazinin üzerindeki bazı eski yapılar ve ağaçlar başka bir kişiye ait çıkabilir. Bu kişi, muhdesat sahibi olarak adlandırılır.

Muhdesatlı Arsa Nedir? Muhdesatlı Arsanın Devri Nasıl Yapılır?

Hurriyetemlak'ta yer alan habere göre, araziyi imara açabilmeniz için arazi üzerindeki yapı veya ağaçların bedellerinin ödenmesi gerekiyor. Bu durumu ise muhdesat bedeli olarak adlandırıyoruz. Eğer muhdesat bedelini ödemezseniz, hak sahipleri size dava açma hakkına sahip olacaktır.

MUHDESAT TERKİ

Muhdesat sahibi kişi ya da mirasçılar noter kararıyla muhdesata sahip kişilerin haklarını silebilir. Tescil istem belgesi ile yasal işlemleri başlatmak mümkün.

MUHDESATIN DEVRİ NASIL YAPILIR?

1926 yılında yürürlüğe giren Medeni Kanun’dan önce arazi üzerine dikilmiş tüm ağaçlar ve inşa edilen yapılan başkasına devredilebilir. 1926 yılından sonra arazi üzerine dikilen ağaçlar ve inşa edilen yapılar, yalnızca arazi sahibine bağışlanabilir.

Örneğin; Sizin bir tarlanız var ve bu tarlada size ait olmayan ağaçlar bulunuyor. Siz bu tarlayı satmak istiyorsunuz. Bu durumda neler yapmanız gerekiyor? Size ait olmayan ağaçlar 1926 yılından önce dikilmişse satışı veya devri gerçekleştirilebilir. Eğer ağaçlar 1926 yılından sonra dikilmişse muhdesat sahibi bu ağaçları size satacak veya bağışlayacak. Eğer ağaçların satışı veya bağışlanma işlemi yapılmazsa, muhdesat sahibi öldüğü zaman mirasçılar noter kararı ile terkin edilecek.

Emlak Gündemi

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER