Mirasta Vergi Muafiyeti

Posta'dan Tamer Heper okuyucusundan gelen, "Anne ve babası vefat etmiş olan evlenmemiş kızın vefatı halinde, mal varlığı kardeşlerine ivazsız (karşılıksız) intikal olarak mı, miras olarak mı kalır? Vergi hesabında kardeşlere kalan mirastan,Veraset İntikal Vergisi her bir kardeş için 250 bin liralık istisna olur mu? Ben kuzenime vekalet versem, takılmadan satabilir miyiz?" sorusunu cevapladı.

Mirasta Vergi Muafiyeti

KARDEŞTEN KALAN MALLARIN DURUMU

SORU: Anne ve babası vefat etmiş olan evlenmemiş kızın vefatı halinde, mal varlığı kardeşlerine ivazsız (karşılıksız) intikal olarak mı, miras olarak mı kalır? Vergi hesabında kardeşlere kalan mirastan,Veraset İntikal Vergisi her bir kardeş için 250 bin TL’lik istisna olur mu? ● M.K.

CEVAP: Bir kimsenin ölümünde, mirasçılarına, ölenin malvarlığı miras olarak kalır ve miras geliri de vergiye tabidir. Ancak bazı mirasçılar için bir miktar muafiyet vardır, bazıları için yoktur. Muafiyete tabi olanlar evlatlar ve eştir. Bunların muafiyeti şöyle: Çocuklar ile eşten her birine düşen miras paylarının 2019 itibarıyla 250 bin 125 lirası, yalnızca eş olması durumunda miras payının 500 bin 557 lirası vergiden muaftır.

Gerisi yüzde 1’den başlayan yüzde 3, yüzde 5, yüzde 7, yüzde 10 gibi dilimlere ayrılan vergiye tabidir. Evlatlar ve eş dedim ama kardeş demedim. Demek ki kardeşler için bir muafiyet yok.

2019 için mirasta vergi dilimleri ise şöyle: İlk 290 bin lira için yüzde 1; sonra gelen 700 bin lira için yüzde 3; sonra gelen 1 milyon 500 bin lira için yüzde 5; sonra gelen 2 milyon 700 bin lira için yüzde 7; matrahın 5 milyon 190 bin lirayı aşan bölümü için yüzde 10.

YORUM EKLE