Mirasın Adil Bölünmemesi Halinde Ne Yapılmalı?

Posta'dan Tamer Heper okuyucusundan gelen,  "Annemler yedi kardeş. Anne ve babalarından miras kaldı. Bazı yerlerin kullanımı için aralarında sözleşme imzaladılar ancak bu tüm mirasın paylaşımı şeklinde olmadı. Şimdilerde tümünü paylaşıp anneme en kötü yeri vermeye çalışıyorlar. Bunu engellemek için ne yapmalıyız?' sorusunu cevapladı.

Mirasın Adil Bölünmemesi Halinde Ne Yapılmalı?

SORU: Annemler yedi kardeş. Anne ve babalarından miras kaldı. Bazı yerlerin kullanımı için aralarında sözleşme imzaladılar ancak bu tüm mirasın paylaşımı şeklinde olmadı. Şimdilerde tümünü paylaşıp anneme en kötü yeri vermeye çalışıyorlar. Bunu engellemek için ne yapmalıyız? 

CEVAP: Miras kaldığında mirasçılar terekedeki mallara iştirak halinde yani elbirliği mülkiyeti olarak ortak olur. Elbirliği mülkiyetinde, terekedeki mallara tüm mirasçılar maliktir ama malvarlığında ne varsa mirasçıların hepsi buna birlikte maliktir, paylaşım yoktur, hisseler o mallar üzerinde belirlenmemiştir.

Belirlenmesi için elbirliği mülkiyetinin paylı mülkiyete dönüştürülmesi lazımdır. Okuyucumun durumuna bakınca, görüyorum ki miras olarak kalan mallar halen elbirliği mülkiyeti şeklinde. Mirasçılar da evlat olduğu için hepsinin miras payı eşit. Böyle bir durumda paylaşıma gidilip iyi yerleri birilerinin alması, kötü yerleri sessiz kalana vermek elbette haksızlıktır.

Bunun için ya anlaşarak haklı ve adil bir biçimde paylaşım yapılmalı veya mahkemeye başvurup mirasın taksimi taleple dava açılmalıdır. Böyle bir davada mahkeme bilirkişi tayin ederek mirasın eşit paylaşımı için rapor alır ve adil bir bölüştürme yapar. Okuyucumun annesinin yapacağı da budur.

Şayet adil paylaşım teklif edilmiyorsa mahkemeden mirasın taksimi talebinde bulunmalıdır. Yoksa bir süresi yoktur, miras olarak kalan mallar elbirliği mülkiyeti ile kullanılmaya devam edilir. Bu da elbette tercih edilen bir şey değildir.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Sevgi kayar
Sevgi kayar - 5 ay Önce

Babam ikinci evliliğini yaptı krediyle ev aldı 240 milyara bankada evlilik öncesi 170 milyari vardi 85 milyar kredi çekti babamın vefatında biz iki kardeşiz bize miras kalirmi eşininse iki çocuğu var

EMLAK GÜNDEMİ: Miras size ve eşine kalır. Üvey çocuklar ise mirasçı olmaz.

Emine Ülker Tarhan
Emine Ülker Tarhan - 4 ay Önce

Babamız ikinci eşiyle evlenmeden önce tarla karsılıgında ona ev almıs bizler evi babamızın üstünde sanıyorduk 7 yıl sonra Babamız öldüğünde ögrendik kadının üstüne oldugunu hak iddia edebilirmiyiz

EMLAK GÜNDEMİ: Miras hakkınız yok ancak dava açabilirsiniz.

Tülay türkmen
Tülay türkmen - 3 ay Önce

Babamın ölümünden sonra annem ve kardeşlerimle miras kalan yerleri bölüştük ancak kardeşlerim aldıkları yerler bana verilen yerden daha değerli bana yardım edeceklerini söylediler ama yardoöda bulunmadılar bende mirasın eşit şekilde yeniden bölünmesini istiyorum ama kardeşlerimden iki yerlerini satım ev aldı şimdi benim eşit bölünmesi için ne gibi bir yol gitmem lazım

EMLAK GÜNDEMİ: Avukat desteği alarak dava açabilirsiniz. Ancak başlangıçta rıza gösterdiğiniz için lehinize sonuç çıkmayabilir.