Miras Tarım Arazisinin Kullanımı

Posta'dan Tamer Heper okuyucusundan gelen, "Kardeşlerim ile birlikte miras yoluyla tarafımıza hisseli olarak intikal eden tarlamız bulunuyor. Hissedarlardan biri benim ve diğer kardeşimin izni ve rızası olmadan burayı tarım yaparak kullanıyorum. Diğer kardeşim ile birlikte savcılığa şikayette bulunursak, hakkı olmayan yere tecavüz etmek suçunu kapsar mı?" sorusunu cevapladı.

Miras Tarım Arazisinin Kullanımı

ORTAKLI TARLANIN KULLANIMI

SORU: Kardeşlerim ile birlikte miras yoluyla tarafımıza hisseli olarak intikal eden tarlamız bulunuyor. Hissedarlardan biri benim ve diğer kardeşimin izni ve rızası olmadan burayı tarım yaparak kullanıyorum. Diğer kardeşim ile birlikte savcılığa şikayette bulunursak, hakkı olmayan yere tecavüz etmek suçunu kapsar mı?

CEVAP: Buna benzer olayların çeşitli cephesi ile karşımıza geldiğini hatırlatmak isterim. Bu ortak olma, ortak kullanma problemlerinin değişik cephesi ile ilgili sorulmuş bir soruya da daha birkaç gün önce cevap vermiştim. Mesele şu; Bir gayrimenkulde ortak olanların hapsi maliktir. Yani payı büyük, payı küçük ayrımı yapılmaz. Her hissedar maliktir. Dolayısıyla okuyucumun anlattığı olayda, bu ortaklardan tarlayı kullanan kardeş de maliktir ve bu yeri malik sıfatı ile kullanmaktadır. Bir kimseyi de kendi malından uzaklaştıramazsınız. Ancak yapılacak olay tarlayı kullanamayacak hisse sahiplerinin yapacağı; kullanan ortaktan, kullanma bedeli talep etmektir.

Kullanma bedeli de en az mahrum kalınan kira bedeli kadar tazminat talep etmektir. Bu açıklamamda bir noktaya dikkatinizi çekmek isterim. Dikkat edin, ‘mahrum kalınan kira bedeli kadar’ diyorum. Yani kira bedeli getirmeyen yerler için kullanım bedeli yani ecrimisil talebi kabul görmez. Ecrimisil talebinin kabul görmesi için kira getirebilir bir yer olmalı. Zira ecrimisil; mahrum kalınan kira bedeli kadar ödenecek tazminattır. Sonuç, böyle bir kullanım tecavüz suçu oluşturmaz.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Savaş Kara
Savaş Kara - 8 ay Önce

İyi günler,
35 yıldır müşterek bir tarlayı kullanmaktayız. Yer müşterekleri 4 kız kardeş ve sadece biri sağ. Biz burayı 4 kız kardeşten biri olan babaannem vasıtasıyla kullanmaya başlamışız. Yerin miktarı 5-4-3 dönümlük ayrı ayrı bahçe şeklinde. 35 yıldır kullandığımız bu yerin tapusunu almak için ne yapmalıyız

EMLAK GÜNDEMİ: Ölen kardeşlerin mirasçılarından satın alabilirsiniz.

Songül okur
Songül okur - 4 ay Önce

Adımıza kayıtlı 220 dönüm tarım arazimizi kardeşlerimden biri, bir şirkete kiraya vermiş.Bu kiralama isinden haberim yok ve herhangi bir sözleşmeye de imza atmadım.Hakkımı nasıl alacagim,bu ekilen ürüne müdahale edebilir miyim?

EMLAK GÜNDEMİ: Ekilen ürüne veya kiracıya müdahale edemezsiniz, bunu yaptığınız an suçlu duruma düşersiniz. Yapılan sözleşmenin geçersiz olduğuyla ilgili (rızanız alınmadan) mahkemeye şikâyetçi olabilirsiniz ya da kardeşinizle konuşarak hakkınıza düşen kira bedelinin ödenmesini isteyebilirsiniz. Zaten mahkeme yüksek ihtimalle buna karar verir.