Miras Paylaşımında Zaman Aşımı Var mı?

Posta'dan Tamer Heper okuyucusundan gelen, "Dedem vefat ettikten sonra kardeşi, dedemin de pay sahibi olduğu bir evi satıyor. Çocukları için gazeteye ‘adresleri bulunamadı’ seklinde ilan veriyorlar. Ancak kendilerinin de bildiği adresleri hiç değişmedi. Olayın üzerinden 20 yıldan fazla zaman geçmiş. Çocukları hayatta değil ancak torunlar var, dava açma şansımız bulunuyor mu?" sorusunu cevapladı.

Miras Paylaşımında Zaman Aşımı Var mı?

Okuyucumun anlattıklarından birtakım anlamlar çıkarmak zorundayım. Okuyucum diyor ki ‘dedemin de sahibi olduğu bir evi satıyor’. Yani ortada bir ortak mülkiyet var.

Dede vefat ettiğinde onun yerine hisselerine çocukları sahip oldu. Yani bu defa amca ile mirasçılar ortak oldu.

Bu hali ile doğrudan doğruya bu evi satışa çıkarıp bütünü ile satış yapmak hukuken mümkün değil. Dolayısıyla hukuki bir yol bulmak lazım.

Yine anlatılan olayda gazete ilanından söz ediliyor. Demek ki dedenin kardeşi ortaklığın giderilmesi talepli bir dava açmış.

Hissedarlara bu dava bildirilecek yani dava dilekçesi tebliğ olunacak. Ancak yine anlaşılan o ki taraflara tebligat yapılamamış.

Bu halde ilanen tebligat yapılır. İşte okuyucumun sözünü ettiği gazete ilanı bu. Yani taraflara tebligat gazete ilanı ile yapılmış.

Neticede mahkemece satış kararı verilmiş ve ihale ile satış gerçekleşmiş. Aradan 20 yıldan fazla zaman geçmiş.

Bu saatten sonra olayı dava konusu yapmanın olumlu bir sonuç vermeyeceğini söyleyebilirim.

Güncelleme Tarihi: 26 Haziran 2021, 14:15
YORUM EKLE