banner53

Miras Kalıp Kalmadığı Nasıl Öğrenilir? Mirasçılık Belgesi Nasıl Alınır?

e-Devlet'e giriş yaparak miras kalıp kalmadığını kolayca öğrenebilirsiniz. E-Devlet'ten miras sorgulama nedir, e-Devlet'ten miras sorgulama nasıl yapılır? İşte e-Devlet'ten miras sorgulama hizmetiyle ilgili tüm detaylar...

Miras Kalıp Kalmadığı Nasıl Öğrenilir? Mirasçılık Belgesi Nasıl Alınır?

E-DEVLET'TEN MİRAS İŞLEMLERİ NASIL YAPILIR?

Yargılamayı gerektiren durumlar hariç, ölüm tarihi 1990 yılı sonrası olan kişiler için “Mirasçılık Belgesi” talebi UYAP sistemi üzinden alınabiliyor.

e-Devlet üzerinden "Miras sorgulama", "Mirasçılık Belgesi Verilmesi", "Veraset ilamı" işlemlerini yapabilmek için bir e-Devlet şifresine ihtiyacınız var.

Şifrenizi PTT şubelerinden alabilirsiniz. Şifreniz olduktan sonra bilgisayarınızdan ya da cep telefonunuzdan TC Kimlik Numaranız ve e-Devlet şifrenizi girdikten sonra karşınıza çıkan arama sayfasına "Miras", "Veraset" yazdığınızda miras sorgulama işlemlerinize başlayabilirsiniz.

MİRAS SORGULAMA SAYFASI TIKLAYINIZ

MİRASÇILIK BELGESİ NEDİR?

Hukuk ile birey arasındaki ilişki sadece yaşam boyu değil öldükten sonra da devam eder. Bir malvarlığı (alacaklar veya borçlara) sahip olan bireyin öldükten sonra malvarlığının dağıtılması Miras Hukuku’nu ilgilendirir.

Ölenin-mirasbırakanın ardından kendisine kimlerin mirasçı olacağı hususunu belgelendiren durum Miras Hukuku’nun başlangıç noktasını oluşturur. İşte ölümden sonra geride kalan mirasçıları belirleyen bu evraka mirasçılık belgesi ya da veraset ilamı denir.

MİRASÇILIK BELGESİ BAŞKA NASIL ALINIR?

Veraset ilamının ne şekilde ve kimler tarafından düzenleneceği 4721 Sayılı Medeni Kanun’un 598. Maddesinde belirtilmiştir. 2011 yılının mart ayından önce veraset ilamını sadece Sulh Hukuk Mahkemeleri düzenlemekteydi.

Ancak bu tarihte yapılan kanun değişikliğinden sonra artık noterlerde veraset ilamı düzenlemeye yetkili kurumlar olarak gösterilmiştir.

Veraset ilamı çıkarmak isteyen mirasçılara sulh hukuk mahkemelerine ya da noterlere başvurarak kısa sürede bu evrakı temin edebilirler.

TÜRK VATANDAŞI OLMAYANA NOTER MİRASÇILIK BELGESİ VERMEZ

Mirasçılık belgesinin tanımını yaparsak mirasçılara sulh hukuk mahkemeleri veya noterler tarafından verilen mirasçı olduklarını gösterir belgeye denir.

Veraset ilamı için mirasçı bizzat veya avukatı vasıtasıyla başvuru yapabilir. Kanun burada noterler ve mahkemeler arasında bir ayrım yapmamıştır. Kişi her iki kurumdan birine başvuru yapabilir.

Ancak pratikte ortaya çıkmış ufak bir iş bölümü mevcuttur. Buna göre mirasçılar arasında yabancılık unsuru var ise yani mirasçılar arasında TC vatandaşı olmayan kimse mevcut ise burada noterler veraset ilamı vermemektedir.

Bu durumda mirasçıların doğrudan sulh hukuk mahkemesine başvurmaları daha doğru ve sağlıklı olur.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER