banner53

Miras Kalan Tarlanın Kardeşler Arasında Paylaşımı

Posta'dan Tamer Heper okuyucusundan gelen, "Eşime ve kardeşlerine babadan miras olarak tarla kaldı. Eşim toplan 4 kardeş. Ancak üçü bu tarlayı kullanıyor. Hatta içine kaçak ev ve sera yapıyorlar ama eşimi tarlaya sokmuyorlar. Bu yapılanları engelleme imkanımız olur mu? Bir de bu kullanımı engelleyebilir miyiz?" sorusunu cevapladı.

Miras Kalan Tarlanın Kardeşler Arasında Paylaşımı

Soru içinde her ne kadar 4 kardeşe miras olarak kalan tarladan söz ediliyorsa da bu tarlanın daha önceden hisseli olduğu anlaşılıyor. Ancak konu 3 kardeşin kullanıp, okuyucumun eşine bir imkan tanınmıyor olmasında.

Bu yer bugün için ortak mal, ancak babadan miras olarak kaldığı için de bu kardeşlerin hakları eşit.

Ortak gayrimenkuller için hukuki bir işlem yapılacaksa, elbirliği mülkiyetinde tüm ortakların bu işleme katılması, paylı mülkiyette ise sayı ve arsa yapı çoğunluğunun bulunması şartı aranır. Büyük ihtimalle okuyucumun bahsettiği tarla, miras olarak kaldığı için bugün elbirliği mülkiyeti şeklindedir.

Dolayısıyla tüm paydaşların katılımı olmadan tarla vasfı değiştirilemez ve üzerine bina yapılamaz. Tüm ortakların kabulü olması halinde dahi, böyle barınak yapılması birtakım izinlere bağlıdır. Dolayısıyla görünen o ki yapılan bina, şikayet halinde kaldırılması yani yıkılması gereken bir yapıdır.

Kardeşlerin tarla olarak kullanıyor olması durumu, onların bir fuzuli şagil (araziyi işgal eden) olduğunu göstermez. Onlar malik sıfatı ile tarla olarak kullanabilir. Bu kullanım engellenmez, ancak kullanamayan ortağa da hissesi nisbetinde bir kullanma bedeli ödemek durumunda kalırlar.

Bu nedenle okuyucumun eşinin, hissesi nisbetinde bir kullanma bedelini talep hakkı vardır. Talebi ile bu ödenmez ise dava açarak talepte bulunabilir ve mahkemeden bir karar alınabilir.

Güncelleme Tarihi: 21 Mayıs 2020, 09:13
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER