Miras Kalan Malların İcradan Satışı

Miras gayrimenkullerin icra vasıtasıyla satılabilmesi için hissedarlardan en az biri hakkında alacak nedeniyle icra takibi başlatılmış olması gerekir.

Miras Kalan Malların İcradan Satışı

Başlatılan icra takibi neticesinde alacaklı ya da vekilinin talebi üzerine gayrimenkul sorgusu yapılır taşınmaz tespit edilmesi üzerine haciz şerhi işlenir.

Alacaklı miras kalan hacir şerhi işlenmiş taşınmazın satışını bir yıl içerisinde isteyerek satış işlemlerine başlayabilir.

Taşınmazın satışı için öncelikle icra müdürlüğü hisse durumunu göz önünde bulundurarak icra hukuk mahkemesine satışın nerede ve ne şekilde yapılması gerektiğini sorar.

Hisseli tapularda genellikle alacaklı vekiline “izale-i şuyu ” davası için yetki verilir.

Ortaklığın giderilmesi anlamına gelen izale-i şuyu davasında borcu bulunan hissedarla beraber diğer ortaklara ait yerlerinde satışı yapılır.

Gayrimenkul Üzerindeki Haciz Nasıl Kaldırılır?

Alacaklı tarafın bir yıl geçmesine rağmen satış talebinde bulunmaması gerekli masrafları ödememesi, dosyanın kasıtlı olarak sürüncemede bırakılması borçluyu zarara uğratacağı için taşınmaz üzerindeki haczi borçlunun talep etmesi üzerine  İcra İflas Kanunu 106 ve 110 maddeleri uyarınca kaldırılır.

Birden Fazla Tapu Üzerine Haciz Konulabilir mi?

Borçlunun adına yapılan TAKBİS sorgusu sonucu birden fazla taşınmaz tespit edilebilir.

Borçluların sürekli olarak istismar edildiği husustur alacaklı borca yeter malların üzerine haciz koyması gerekirken tüm taşınmazlar üzerine haciz koyulması için talepte bulunur.

Art niyetli borçlu tiplerinin dışında gerçekten beklenmedik bir şekilde zarara uğrayarak ödeme yapmakta zorlanan borçlular çoğunluktadır.

Tek sıkıntıları nakit akışının yapacakları ödeme düzeyinin altına düşmüş olmasıdır.

Taşkın Haciz Nedir?

Alacak miktarının fazlasına haciz konulması taşkın haciz olarak nitelendirilir.

Taşınır ya da taşınmaz tüm mallarınızın üzerine fazlaya ilişkin konulan hacizlerin kaldırılması için icra hukuk mahkemelerine şikayette bulunmanız yeterlidir.

Hisseli Taşınmazın İhalesine Katılabilir miyim?

Ortaklığın giderilmesi vasıtasıyla satılacak olan hisseli tapunun satışına katılabilirsiniz. Hisse oranınız yüzde 20 ve üzerindeyse ihale şartnamesinde yazan teminat bedelini yatırmanıza gerek olmaz ancak hisse bedeliniz yüzde 20 altında ise aradaki farkın teminat olarak tamamlanması durumunda ihaleye katılabilirsiniz.

İhaleye Kimler Girebilir?

İhaleye dışarıdan teminat ücretini yatırmış olan herkes girip teklifte bulunabilir.

İhaleyi takip etmeniz zarara uğramamanız için önemlidir. Taşınmaz çok düşük rakamla satılabilir.

Kaynak: Hukuki Destek

Güncelleme Tarihi: 24 Eylül 2021, 02:50
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER