Miras Kalan Mallar Ne Zamana Kadar Beyan Edilmeli?

Kendisine ölen yakınından miras kalanların, bu malları vergi dairesine veraset beyannamesi ile bildirmesi gerekiyor. Peki hangi mallar için beyanname veriliyor? Miras kalan mallar ne zamana kadar bildirilmeli?

Miras Kalan Mallar Ne Zamana Kadar Beyan Edilmeli?

BİLDİRİLMESİ GEREKEN MİRAS MALLARI

-- Gayrimenkuller,

-- Banka varlıkları (mevduat, repo, fon vb.),

-- Hisse senedi ve tahviller,

-- Motorlu araçlar (otomobil, minibüs vb.) ve diğer taşıt araçları,

-- Alacaklar

MİRAS NE KADAR SÜREDE BİLDİRİLMELİ

Veraset beyannamesinin verilme süresi, ölümün Türkiye'de veya yurtdışında olması ya da varislerin Türkiye'de veya yurtdışında olmasına göre 4 ile 8 ay arasında değişiyor. En çok rastlanan, ölümün ve mirasçıların Türkiye'de olması durumunda, veraset vergisi beyannamesinin 4 ay içerisinde, ölen kimsenin ikametgahının bulunduğu vergi dairesine verilmesi gerekiyor.

İNTERNETTEN BEYANNAME VERİLEBİLİYOR

Beyannamenin elden verilmesi veya postayla gönderilmesi mümkün. Ayrıca internetten de beyanname verilebiliyor. İnteraktif Vergi Dairesi sayfasından hiç vergi dairesine gitmeden işlemler yapılabiliyor. Bu siteye giriş şifresi olmayanlar e-Devlet şifresini kullanarak ya da "kayıt ol" ekranından anında alınabilen şifreyle giriş yapabiliyorlar.

Hem veraset hem de intikal vergileri, üç yılda, her yıl mayıs ve kasım aylarında olmak üzere, toplam altı taksitte ödenebiliyor.

MİRAS KALAN MAL BEYAN EDİLMEZSE NE OLUR?

Beyanname verilmemesi veya beyanname verilmekle birlikte bazı malların bu beyannamede gösterilmemesi halinde ve bu durumun idarece tespit edildiği tarihten itibaren veraset vergisi mükellefiyeti başlıyor. Bunun anlamı, malların intikal tarihi üzerinden ne kadar zaman geçerse geçsin, veraset vergisinin intikalin tespit edildiği tarihten itibaren istenebiliyor olması.

İdarece bu tespitin yapılması halinde, önce mükellef beyana davet ediliyor.15 gün içerisinde beyannamesini veren mükelleften vergi ziyaı cezası veya gecikme faizi talep edilemiyor. Üstelik vergi matrahı olarak da intikal eden malın güncel değeri değil, intikalin gerçekleştiği tarihteki değeri dikkate alınıyor. Bu mükellefler de hesaplanan vergiyi üç yılda, altı eşit taksitte ödeyebiliyorlar.

Güncelleme Tarihi: 28 Temmuz 2019, 19:31
YORUM EKLE