Miras Kalan Gayrimenkulün Satışı Nasıl Yapılır?

Hemen herkesi ilgilendiren fakat çokta bilgi sahibi olmadığımız veraset beyannamesi işlemleri tapu müdürlüklerinde karşımıza çıkıyor. Miras yoluyla kalan gayrimenkul varisler arasında ya da bulunan müşterilere satılmak amacıyla tapu müdürlüklerine müracaat ediliyor.

Miras Kalan Gayrimenkulün Satışı Nasıl Yapılır?

Mirasçıların kimi Ankara'dan kimi İstanbul'dan çıkmış gelmiş, zaman kısıtlı, tam satış yapacak parayı paylaşacaklarken tapu memuru satışı yapılacak gayrimenkulün veraset ve intikal vergisi yönünden ilişiği olmadığına dair yazının vergi dairesinden alınması gerektiğini aksi takdirde satışın yapılamayacağını söylüyor.

Vergi dairesinden sadece bir yazı alıp geleceğinizi düşünüyorsanız yanılıyorsunuz çünkü o yazının size verilebilmesi için Veraset ve İntikal Vergisi Kanununa göre vergi dairesine beyanda bulunmanız ve adınıza çıkacak olan vergiyi (süresinde beyan edilmediyse ayrıca ceza kesilir) ödemeniz gerekecek.

Peki bu beyanname nasıl ve nereye verilir;

Öncelikle beyanname veraset yoluyla intikallerde murisin (ölen kişinin) ölüm tarihindeki son ikametgah adresinin bulunduğu yerdeki vergi dairesine 4 ay içinde verilecektir.

Beyanname her bir varis tarafından ayrı ayrı doldurulup verilebileceği gibi tek bir beyannameyi tüm varisler imzalayıp verebilirler.

Verilecek olan beyannameye:

-- Veraset İlamının (mirasçıların miras paylarını gösteren belge Sulh Hukuk Mahkemesi veya noterden alınır)

-- Miras olarak kalan gayrimenkulün tapu örneğinin,

-- Miras olarak kalan gayrimenkulün ölüm tarihindeki emlak vergi değerini gösteren ve gayrimenkulün bulunduğu yer belediyesince onaylanmış belgenin, eklenmesi gerekmektedir

Örnek : Kuşadasın da ikamet ederken ölen murisin çocuklarına kalan ve Fatsa'de bulunan arsasının varisler tarafından beyanında emlak vergi değerini gösterir belge Fatsa Belediyesi'nden alınacak Beyanname Kuşadası Vergi Dairesine verilecek ve Veraset İntikal Vergisi yönünden ilişiği olmadığına dair yazı Kuşadası Vergi Dairesinden alınacaktır.

Veraset ve İntikal Vergisi Beyannamesini İnteraktif Vergi Dairesi (ivd.gib.gov.tr) sayfasında yer alan veraset işlemleri kısmından elektronik ortamda (İnteraktif Vergi Dairesi şifreniz yok ise kayıt ol ekranından anında şifre alabilir ya da e-devlet şifrenizle giriş yapabilirsiniz), Kağıt ortamında vergi dairesine elden veya posta yoluyla verebilirsiniz.

Ben burada sadece tapu satış işlemlerinde karşılaşılabilecek durumu anlatmaya çalıştım. Verilecek olan beyannameye elbette ki sadece satışı yapılacak olan gayrimenkul değil muristen intikal eden menkul, gayrimenkul , tüm mal, hak ve alacaklar ile borçlar yazılacaktır.

Bu konuda ayrıntılı bilgi sahibi olmak için www.gib.gov.tr adresinden veraset ve intikal vergisi beyanname düzenleme kılavuzunu okuyabilirsiniz.

Tapu Müdürlüğüne intikalden sonraki işlemler için gittiğinizde veraset ve İntikal vergisi ilişiği yoktur yazısını yanınızda bulundurmanız işlemlerinizin aksamadan sonuçlanmasını sağlayacaktır.

Hürriyet

Güncelleme Tarihi: 17 Kasım 2020, 05:28
YORUM EKLE
YORUMLAR
05346815098
05346815098 - 6 ay Önce

Mehmet demirbas