Miras Kalan Gayrimenkul için Yapılması Gerekenler!

Aile bireyleri arasında miras paylaşımı sebebiyle sık sık anlaşmazlıklar yaşanıyor. Anlaşmazlıkların en büyük nedeyse ev gayrimenkul paylaşımlarında oluyor. Gayrimenkul Hukuku Uzmanı Avukat Mehmet Aslan, miras kalan ev ile ilgili yapılacakları anlattı...

Miras Kalan Gayrimenkul için Yapılması Gerekenler!

PAYLAŞIM NASIL YAPILIR?

Posta'da yer alan habere göre, miras kalan evin vasiyetname olmaması halinde mirasçılara hangi oranlarda pay edileceği Medeni Kanun’da yer alıyor. Miras bırakanın çocukları eşit haklara göre mirasçı olur.

Örneğin, evin iki kardeşe kalması durumunda, yarı yarıya pay ediliyor ve evin yarı hissesi bir kardeşin, diğer yarısı diğer kardeşin olur.

Altsoyu (çocukları) olmayan miras bırakanın mirasçıları, eşit olarak anne ve babası oluyor.

Eğer sağ kalan eş ve çocukları varsa, sağ kalan eşe evin dörtte biri, kalan dörtte üçü eşit şekilde kardeşlere kalır.

VASİYETNAME VARSA NE OLUR?

Vasiyetnameye göre paylaşım yapılması halinde miras bırakan evin yarısını dilediği kişiye kalıyor. Bu durumda kalan yarısı ise Medeni Kanun’da belirlenen oranlara göre diğer mirasçıların oluyor. Ayrıca miras bırakan hiçbir suretle çocuklarına ve eşine kalan evin yarısından fazlasını başkasına miras kalamıyor. Buna aykırı yapılan vasiyetnameler, mahkeme yoluyla iptal edilebilir.

MİRAS KALAN EVİN DEVRİ

Evi, mirasçılardan herhangi birisi tapu sicil müdürlüğüne müracaat ederek, kimlik aslı, fotoğraf, zorunlu deprem sigortası, mirasçılık belgesi, miras bırakana ait, ilgili vergi dairesinden alınan veraset ve intikal vergisinin ödendiğini göstererek üzerine alabiliyor.

MİRAS EV İÇİN TAPU HARCI ÖDENMİYOR

Miras kalan ev, tapu harcından muaf tutuluyor. Bu nedenle miras kalan evi üzerine yampak isteyenler, tapu sicil müdürlüğüne sadece döner sermaye işletmesi tarafından açıklanan tarifeye göre 2019 için 128 lira ücret ödemesi yapıyor. Bu tutar dışında vergi dairesine Veraset ve İntikal Vergisi ödeniyor.

Veraset yoluyla intikal eden malların, evlatlıklar da dahil olmak üzere çocuklar ve eşten her birine düşen miras paylarının 2019 yılı için 250 bin 125 lirası, eşin yalnız başına mirasçı olması durumunda ise kendisine kalan miras payının 2019 yılı için 500 bin 557 lirası istisna oluyor.

SAĞ KALAN EŞE İNTİFA HAKKI

Eşlerden birinin vefat etmesi durumunda, vefat eden eşin evdeki hissesi mirasçılarına pay ediliyor. Bu durumda sağ kalan eş evin tamamına sahip olamazsa evden tahliyesi gündemde yer alıyor. Bu durumu engellemek amacıyla ölmeden önce eşe intifa hakkı tanıyarak evin tüm kullanım hakkını sağ kalan eşe bırakma yolu seçilebiliyor.

MİRAS EV NASIL SATILIR?

Evin birden fazla kişiye miras kalması halinde mirasçılar eve elbirliği ile sahip oluyor. İntikal işlemi yapılırken tüm mirasçılar tapuda hazır bulunuyorsa ve intikalin paylı mülkiyet esası ile yapılmasını istiyorsa mirasçılar eve paylı mülkiyet esası ile sahip oluyor. Bu durumda mirasçılar kendi paylarını üçüncü kişiye satabilir. Mirasçılar eve elbirliği halinde sahipse tüm mirasçıların rızası olmadan herhangi biri payını üçüncü kişilere satamaz. Böyle durumlarda izale-i şüyu diye adlandırılan ortaklığın giderilmesi davası ile ev, icra dairesi kanalıyla açık artırma usulü ile satışı yapılıyor.

MİRAS EV SATILIRSI SATIŞ BEDELİ NASIL PAYLAŞILIR?

Miras kalan evin satılmasıyla satışın ardından elde edilen bedel, mirasçılara mirasçılık belgesinde görülen oran doğrultusunda paylaştırılır. Örneğin 500 bin liralık bir ev satılırsa, payı 1/2 olan mirasçı satış bedelinin 250 bin lirasını isteyebiliyor.

Güncelleme Tarihi: 08 Aralık 2019, 07:39
YORUM EKLE
YORUMLAR
Kemal inan
Kemal inan - 1 yıl Önce

Halam vefat etti daire kaldı babam kendi hakkını bana noterden devretti verasette 400 pay 90 babama düşen sağ olan tek babam amca ve hala cocuklari var hissesi olan evi bırakan halam bekar ve çocuğu yoktu şimdi kuzenler bir araya gelmiyor yeri belli olmayan dahi var ben payıma düşeni derhal nakite çevirmek istiyorum ne yapmam gerek tez sonuca gitmek için saygılar. akrepkemalinan@gmail.com

EMLAK GÜNDEMİ: Notere gidip veraset ilamı vermelisiniz. Devlette diğer mirasçıların bilgileri bulunur.

Dilara
Dilara - 11 ay Önce

Babam öldü ve abim ile bana bir ev kaldı. Abim evi satmak istemiyor fakat ben satmak istiyorum. Nasıl bir yol izlemeliyim? Bir de daha veraset belgesini çıkartmadım. Çıkartıp yarı hissesini tapuda kendi adıma abim olmadan geçirebilir miyim? Cevaplarsanız çok sevinirim.

EMLAK GÜNDEMİ: Miras kalan tek evin satışı 2 türlü yapılabilir; ya diğer hissedar hisse bedelini ödeyerek evin tamamını üzerine alır veya ev mahkeme yoluyla satılarak hissedarlara bedel ödenir. Evin satışı diğer hissedarlar tarafından engelleniyorsa mahkeme yoluyla satılabilir. Ayrıca tek evin, hissedarlar için ayrı ayrı tapusu çıkarılamaz.

Hasan bursadan
Hasan bursadan - 13 ay Önce

Merhaba , annemi kaybedeli 1 yıl oldu . 2 adet ev var . 1 tanesi hisseli diğeri tek tapulu ayrı yerlerde . Biz 5 mirasçıyız . Anne tarafından 2 tane üvey kardeşim var ve benimle öz kardeşim ve de babam var . Babama 1/4 kardeşlerime 1/3 hak düşüyor . Fakat anne tarafından olan üvey abim kendi hissesinden üzerinden fazlasını istiyor ve ben evin 1 tanesini almaya kalktığımda fiyat yükseltiyor ve bu şekilde anlaşamıyoruz . Diğer kardeşler ve babamla anlaşıyoruz ama üvey abimle anlaşamıyoruz . Bunun üzerine mahkemeye gitsem benim açımdan ne gibi yararı olur ? Ortaklığı bozmak istiyorum .Çünkü anlaşamıyoruz. Saygılarla .

EMLAK GÜNDEMİ: Satışın gerçekleşmediği ortaklı miraslarda mahkeme öncelikle gayrimenkulün rayiç bedelini belirler onsan sonra satışa çıkarır. Mirasçılardan birinin alıcı olduğu durumlarda öncelik tanınır. Mahkemenin belirlediği rayiç bedel üzerinden gayrimenkulü alırsınız.

Hasan bursadan
Hasan bursadan @Hasan bursadan - 13 ay Önce

Peki avukat tutmama gerek var mı ? Ve süreç ne kadar sürer ?

EMLAK GÜNDEMİ: Mahkemeler için sürecin ne kadar süreceğiyle ilgili sadece tahmin yapılır. Avukat tutmak tüm yargı işlemlerinde fayda sağlar.

Salih yürür
Salih yürür - 10 ay Önce

Annemden 3 kardeşe ev kaldı kalan miras evi üzerimize almadan 3 kardeş başkasına satabilirrmiyiz bası yapabilirmiyiz

EMLAK GÜNDEMİ: Tüm mirasçıların rızası var ise tapu müdürlüğünde devir işlemi direk alıcıya yapılır.

isik
isik - 12 ay Önce

merhaba 6 yil evel babam vefateti almanyada turkiede defnedildi ve miras kaldi ben ve kardeslerime biz 4 kardesiz ama babam 2 defa evliydi ordanda 2 kardesim var 6 yilda ben hic bir hakimdan faydalanamadim en buyuk ablam evlerin kiralrini aliyo ve bana hic bi hak vermiyo aralrinda kafalrina gore belge olmadan evleri paylasmislar vede kirlari aliyo istanbulda 2 ayri binada yakin ayni mevkide bir binada 2 bucuk daire digerinde 2 daire var bide yalovada 1 daire ama bu babamin esinin ustunemi bilmiyom ben hakimi nasil alicam nasil bi yol izlemeliyim simdi 15gun evel e devlet de adima bir arsa ikide kat mulkiyeti cikiyo ama dahasi var sormustum vaktinde tapu mudurlugune sanirim daha e devletden cikicak ben napmaliyim tsk ederim simdiden

EMLAK GÜNDEMİ: İlk yapmanız gereken veraset ilamı çıkarmak. Babanızın tüm çocukları anne farkı gözetilmeden mirasta eşit paya sahiptir. Babanızdan kalan mirastan elde edilen gelirler de eşit paylaştırılmak zorunda. Buna yanaşmayan kardeşleriniz varsa mahkeme yoluyla hakkınız alabilirsiniz. Babanızın eşlerinin üzerine yaptırdığı gayrimenkulleri varsa yine aynı şekilde mahkeme yoluyla tespitini yaptırarak payınızı talep edebilirsiniz.

Fikri Ar
Fikri Ar - 12 ay Önce

Babam 2010 yılında vefat etti babamın üzerine tapusu olan evi satın almak istiyorum annem ve bir erkek kardeşim var verasetçi olarak ne yapmam gerekiyor

EMLAK GÜNDEMİ: Diğer mirasçılarla anlaştıysanız tapu müdürlüğünden kolayca miras kalan evi kendi üzerinize alabilirsiniz.

Esra Yurdakul
Esra Yurdakul - 9 ay Önce

Merhaba babam vefat etti kendi bıraktığı mülk dışında babamın kardeşinden kalma mülklerdede hissesi var yani halamdan.bu hisse bize otomatik olarak biz çocuklarına geçiyor mu yoksa bu hisseli mülkler içinde bizim birşey yapmamız gerekiyor mu

EMLAK GÜNDEMİ: Babanızın miras hakkı size geçti. Bir şey yapmanız gerekmez. Miras Belgesi çıkararak miras kalan mallarda payınız talep edebilirsiniz.

Ezgi Soylu
Ezgi Soylu - 9 ay Önce

Merhaba,

Babam ve dedem vefat etti. Dedemden kalan ev halama, babaanneme, kardesime ve bana (babamin hakkindan dolayi) kalmasi gerekiyor ancak edevlette uzerimize kalan herhangibir gatyimenkul gorunmuyor. Biz kardesimle baska sehirde yasiyoruz ve mirascilik icin herhangibir girisimde bulunmadik. Halamin veya babaannemin bizden habersiz birsey yapma durumu soz konusu olabilir mi? Ne yapmamiz gerekiyor? Tesekkurler.

EMLAK GÜNDEMİ: Evin dedenizin üzerine olduğuna eminseniz dava açabilirsiniz.