Miras Kalan Evde Oturma Hakkı Kimin?

Miras kalan evlerle ilgili genelde kardeşler arasında sorun çıktığıyla ilgili sık sık haberler duyuluyor. Böyle bir durumda, miras kalan evle ilgili karar verme hakkı, oturma hakkı gibi konularda merak edilen soruların yanıtlarını Posta gazetesinden Tamer Heper verdi.

Miras Kalan Evde Oturma Hakkı Kimin?

MİRAS KALAN EVDE OTURAN KARDEŞ

Annem hayattayken 23 sene anneme ait evde birlikte yaşadık. Annem ocak ayında vefat etti. Ev 3 mirasçıya (ben, abim ve ablam, babam önceden vefat etmişti) kaldı.

Şu an sosyal güvencem, işim ve gidecek bir başka yerim olmadığı halde ablam ve abim evin satışını istiyor. Avukat aracılığıyla gözümü korkutuyorlar. Benden kira alabilirler mi? Satışı da istemiyorum. Bunun için ne yapmalıyım?

MİRAS KALAN EVLE İLGİLİ HAKLAR

Bugüne kadar miras konusunda verdiğim yanıtlarda mirasçı evlatların eşit hakka sahip olduğunu açıklamıştım. Okuyucumun anlattığı aile tablosunda mirasçı olarak üç çocuk var.

Dolayısı ile bu üç çocuk eşit hisselerle mirasçı. Bugün için söz konusu ev ve varsa sair malvarlığı üç kardeşe elbirliği mülkiyeti olarak kalmış vaziyette.

Elbirliği mülkiyetinde bir ortak gayrimenkulü tek başına satamaz. Yapılabilecek her türlü hukuki işlem tüm mirasçıların katılımı ile yapılabilir. Bugün için kardeşlerden birinin veya birlikte ikisinin bu yeri satması hukuken mümkün değil. Elbirliği mülkiyetin paylı mülkiyete çevrilmesi durumunda dahi ancak kendi hisselerini satabilirler.

Demek ki satış sözü bir baskı unsuru olarak kullanılıyor. Peki kira isteyebilirler mi? Bir kullanım bedeli isteyebilirler ama bunun adı da kira değildir.

Mahrum kalınan kira bedeline eşdeğer bir kullanım bedelidir. Kendi miras paylarına düşen miktara tekabül eden bir kullanım bedeli isteyebilirler.

Ev konusunda bir üstün hakkınız olabilir mi? Türk Medeni Kanunu’nun 651’inci maddesinden itibaren bazı malların özgülenmesi düzenlenmiş.

Bu madde ve devamında terekedeki bölünemeyen malları mirasçılardan birine maledilmesi gibi hususlar düzenlendiği gibi 652’nci maddede mirasçılardan birine oturma hakkı tanınabileceği belirtilmiştir.

Sizin sosyal durumunuz ve 23 sene birlikte bu evde yaşıyor olmanız böyle bir talep için neden olabilir. Bir meslektaşımın yardımını alarak bunu sağlayabilirsiniz düşüncesindeyim.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Ertufrul
Ertufrul - 1 yıl Önce

Cok saçma biri hic calişmicak evde oturucak ortak hakki var yani bu zaman kadar boş boş oturmuş insanlarin hakkini istemesi normal esit paylaştirilmasi gerek resmen eve çökmüşsünüz

hafize gocmez
hafize gocmez - 1 yıl Önce

anneannem dedemden miras ev var dedemin torunlari oturuyor toplam 11 kardesler in hepsi oldu sadece torunlar var 5 cock dedemin 3 annenmin 3 te annemle dedemin olan kizin birinin torunuyum evde dedemin torunlari oturuyor hakkimi almak istiyom bilgi veriseniz sevinirim ne yapmaliyim

Nazlı arı
Nazlı arı - 11 ay Önce

Mirasda ev 7kardeşiz ve erkek kardeş evi yeniden yaptırıp üstüne alabilirmi benim hakkım ne olur

EMLAK GÜNDEMİ: Miras kalan konut yeniden yaptırılsa dahi yine miras gayrimenkuldür ve tüm kardeşler hissedardır.

SAİM.KYA
SAİM.KYA - 1 yıl Önce

Benim hanım 6 kız kardeş anne baba öldü babadan anneden kalan arazi ev duruyor lamin kardeşler 4 dü 2kardrşle bir araya gelipte konuşmuyorlar yanı darginlar bu 6krdeşin elinde.hisyatar kağıtları var bunların 4 dü bir araya gelip evi tarlayı ne var ne yok satıyorlar amcasısın oğluna şait karşılığında amcalarının oğlu paralarını veriyor şaitlerin yanında bizlerde bize düşen gerek ev yerinden getek arazilerden yerimizi almak istiyoruz neyapmamız lazım yardımcı olursanız memmun olurum

EMLAK GÜNDEMİ: Miras kalan gayrimenkuller mirasçıların izni olmadan satılamaz. Satılmak istense dahi tapu devri olmaz. Yani eşinizin miras hakkı yasal olarak duruyor. Eşinizin kardeşlerinin yaptığı bu satış geçersiz...

Gülay yılmaz
Gülay yılmaz - 1 yıl Önce

Babamdan kalan bir ev varbannemde ölünce annem 5 pay bide babandan 3 pay alınca 8 paya sahip oluyor birfe bu pay üzerinden tabu çıkardıyorlar tabi bunlar annem ölmeden önce yapılıyor biz 4 kadeşede 3 pay yapmışlar ama 8 payı olan kardeşimiz annemin vasityetnamesisi bize göztermiyor 8 pay üzerindende tapu çıkartmışlar bu bozula bilirmi annem kasım 7. 1919 vefatetdi

Seyhan sarıcı
Seyhan sarıcı - 11 ay Önce

Annem rahmetlı olmadan annemın babası yani dedem oturdugum evi anneme hedıye etmiştı annemde rahmetli olmadan beni annem kendı evıne oturttu annem ölünce babanim çok uğrasıyor çık dıye ben annem öldükten sonra kira verıyorum yarı fıyata 6sene babam aldı buranın kırasını kımseye vermedı kırayı artık kardesler biz alıcax dedıler 5kardesız sıraya gırdıler yarı fiyatına oturuyorum bende sıraya gırsem olurmu bırde onlarda cık dıyolar yada evın degerını ver dıyolar yoksa avukata gıdıcex dıyolar sonuçta hepımız es deger deılmıyız ben de hak sahıbıyım cıkarabılırlermi acaba?

EMLAK GÜNDEMİ: Sizde hak sahibi olduğunuz için sizi çıkaramazlar! Sizde diğer hak sahipleri gibi kira sırasına girebilirsiniz. Yani 6 aylık süreçte bir kira ödemezsiniz. Ancak konutu satışa çıkarabilirler. Satışa çıkan konutta öncelik sizin, yani almak istiyorsanız size satılır. Bir hatırlatma yapalım, hediye ettim sana bıraktım gibi ifadeler mirasta hiç bir şey ifade etmez. Ayrıca zaten çocukların saklı payları olduğundan tapu çocuklardan birine yapılmış olsa dahi bozulma ihtimali vardır.

Nazlı arı
Nazlı arı - 11 ay Önce

Mirasda ev 7kardeşiz ve erkek kardeş evi yeniden yaptırıp üstüne alabilirmi benim hakkım ne olur

EMLAK GÜNDEMİ: Yaptırır ancak üzerine alamaz.

izzet çetin
izzet çetin - 11 ay Önce

kapanın elınde kalır