Miras Kalan Ev için Vergi Ödenir Mi?

Kalan miras sonrası mirasçıların bazı kanuni yükümlülükleri bulunuyor. Peki, miras kalan ev için emlak vergisi ödenir mi?

Miras Kalan Ev için Vergi Ödenir Mi?

Bir kişinin vefatı durumunda sahip olduğu taşınır veya taşınmaz mallara miras diyoruz. Bu mirasın kanunen atanmış mirasçıları olabiliyor. Mirasçıların kalan mirası üzerine alması için birtakım işlemler yapması gerekmektedir.

Sözkonusu miras bir gayrimenkul malı ise mirasçı, öncelikle veraset ve intikal beyannamesinde bulunarak taşınmazı üzerine alması gerekmektedir. Veraset ve intikal beyannamesi, miras kalan gayrimenkulün bağlı olduğu vergi dairesine müracaat edilerek verilir. 

BEYAN VERİLMEMESİ DURUMUNDA CEZA GELİR Mİ?

Veraset ve intikal beyannamesinde bulunulmayan mallar için vergi cezası ve gecikme faizi uygulanıyor. Mal sahibinin vefatından sonra 4 ay içerisinde mirasçıların beyannamede bulunması gerekmektedir. Bu 4 aylık süre zarfında beyannamede bulunmayan mirasçılar için ceza uygulanıyor.

Mal sahibinin vefatından sonra 5 yıl geçse dahi mirasçılar beyannamede bulunulabilir. Eğer 4 aylık tanınan süre sonrası beyanname başvurusunda bulunulmazsa vefat tarihi baz alınarak gecikme faizi uygulanıyor.

Miras, mirasbırakanın vefatından sonra gerekli işlemler yapıldığı taktirde mirasçıya geçmektedir. Kalan miras bir gayrimenkul ise yine aynı işlemler uygulanması gerekmektedir. 

MİRAS KALAN EVİN VERGİSİ ÖDENİR Mİ?

Veraset yollu veya ivazsız intikal yoluyla intikal eden bir ev, yasal olarak atanan mirasçısına kalıyor. Bu durum sonrasında mirasçılar, miras kalan ev için vergi ödemekle mükellef oluyorlar. Bu vergiye veraset ve intikal vergisi adı veriliyor.

Güncelleme Tarihi: 03 Mayıs 2019, 11:41
YORUM EKLE
YORUMLAR
Ayşe baş
Ayşe baş - 12 ay Önce

Bana annemden bir daire kaldı tek mirasciyim ancak belediye benden Bin üç yüz elli TL para aldı annem 2015 de öldü dilekçe yazdım ama cvb olumsuz rica etsem bilgi verirseniz sevinirim

Ayşe baş
Ayşe baş - 13 ay Önce

Bana annemden 2017 de ev kaldı tek mirasciyim ama belediye benden 1340 TL para aldı ayrıca ben babamdan bağkur yetim aylığı alıyorum

Zeynel Bekir tunç
Zeynel Bekir tunç - 1 yıl Önce

Biz altı kardeşiz. İKİ sağ dört ölü. Ölenlerin çocukları var. Köyde bebemden talan tarlalar var. Birde babamdan kalan ev vardı. Ancak bu evi yıkıp ölen abim ev yaptı ve ölene kadar o kullandı şimdide çocukları kullanıyor. Ben köyde olmamakla rağmen bu evin vergisi benden alınıyor. Bunu nereye sonduysam baba malı o yüzden senden alınıyor dediler. Hepsi benden alınıyor. Diğer mirasçılar ödemiyor. Nasıl çözüm önerirsiniz teşekkür edarjm

EMLAK GÜNDEMİ: Bu mal iştirak halinde mülkiyete tabi ve bölünmemiş bu durumda bu verginin tüm mirasçılardan miras paylarına göre alınması gerekir. Bu durumun ilgili kuruma veraset belgesi sunularak düzelttirilmesi ve fazla ödenen bedelin de iadesi istenecek. Gelelim abinin bu malı kullanmasına eğer bu mal paylaşılmak isteniyorsa ve abinin kullanması istenmiyorsa ihtar gönderilerek intifadan men edilecek ve bu tarihten sonra kullanım bedeli istenecek ve sonrasında izalei şuyu davası açılarak ortaklık giderilecek. (Avukat Ali Güvenç Kiraz Cevaplamıştır Sorunuzu)

Arzu engin
Arzu engin - 13 ay Önce

Dedemden babama miras kalan bir ev var. Babamda vefat etti. Mirasci biziz. Fakat biz babam öldükten sonra veraset beyannamesinde bulunmadik cezasi cokmudur. Faiz islemistir de cok ucuk bi ceza yermiyiz?

EMLAK GÜNDEMİ: İlgili kanun doğrultusunda mirasçılara, veraset ilamı çıkarmaları açısından herhangi bir süre tanınmamıştır. Veraset ilamı çıkarmak isteyen mirasçılar, notere ya da Sulh Hukuk Mahkemesi’nde herhangi bir zaman diliminde başvurarak, veraset ilamını alabilmektedir.

Konut ya da iş yeri gibi herhangi bir taşınmaz malın miras kaldığı mirasçının, emlak beyanında bulunabilmesi açısından kendisine tanınan süre 3 aydır. Şayet veraset ilamının süresi geçer ise bu durumda vergi mükellefi olan vatandaşlara uygulanan vergi cezası uygulanmaktadır.

Burada cezanın ne kadar olacağı mirasın ne zaman kaldığı ile ilgilidir. Yani uzun yıllardır alınmayan miras gayrimenkuller için vergi ve gecikme faizi olacaktır.

Neziha golcuk
Neziha golcuk - 1 yıl Önce

Calışmıyorum babadan kalma ortak bı ev var bunun vergisini odemem gerekıyomu

EMLAK GÜNDEMİ:

Sorduğunuz EMLAK VERGİSİ ise: Hisseli taşınmazlarda, her hissedar hissesi oranında vergiye tabi olmakta, iştirak halinde mülkiyette ise her bir malik müteselsilen (tüm iştirakçiler miktar belirtilmeksizin ortak olarak borçtan sorumludur.) emlak vergisine tabi olmaktadır.

Yok eğer sorduğunuz VERASET VERGİSİ ise:

Veraset ve İntikal Vergisindeki İstisnalar Hangileridir?

-- Miras yoluyla elde edilen ev eşyaları ve aile hatırası olan kabul edilen tablo, madalya gibi mallar,

-- Çocuklar ile eşten her birine düşen miras paylarının 2020 yılı itibariyle 306,603 lirası, yalnızca eş olması durumunda miras payının 613,582 lirası, (Şehit yakınlarına bu tutarının bir katı daha fazla istisna tutarı sağlanır)

-- Karşılıksız, hibe yoluyla verilen intikallerin ve şans oyunlarında kazanılan ikramiyelerin 7,060 lirası,

-- Tüm sadakalar,

-- Örf ile adete uygun olarak verilen geleneksel hediye ve cihazlar (gayrimenkuller hariç),

-- Dul ve yetimlere bağlanan aylıklar, toptan yapılan ödemeler ve ikramiyeler,

-- Emekli ikramiyeleri,

-- Bakanlar Kurulunca sağlanan muafiyetler (Ticari plaka sahiplerine dağıtılan tutarlar, vergi muafiyeti tanınan vakıflara sağlanan mallar vb.) en önemli istisnaları oluşturur.

sevim oral
sevim oral - 1 yıl Önce

yeni ev aldığımda tek çocuk üzerine alırsam sonra geri alabilmek için şerh düşürebilirmiyim

EMLAK GÜNDEMİ: Çocuğunuz 18 yaşından küçükse zaten velayet kimde ise gayrimenkulleriyle ilgili işlem yapma hakkı var. 18 yaşından büyükse kararı kendi verir.

Gelelim tapuya şerh düşülmesine; sizin bahsettiğiniz konu geri alım hakkı (vefa) ile çözülebilir. Vefa hakkı, gayrimenkulü satan kişinin, sattığı taşınmaz malı müşteriden yani alan kişiden geri alma hakkını saklı tutmasıdır.

Fatma polat
Fatma polat - 9 ay Önce

Kayınpeder oldu bir evi ver evi vergiden muaftı öldükten sonra ev vergisi verilirmi
Acaba

EMLAK GÜNDEMİ: Miras paylaşımı sonrası evin yeni sahibi emekli değilse veya diğer muafiyet şartlarını taşımıyorsa evet emlak vergisi öder. Miras paylaşımı yapılmamışsa muafiyet şartlarını taşıyan kişi hayatta olmadığı için verginin yine ödenmesi gerekir.

Birsen Saygın
Birsen Saygın - 9 ay Önce

Üç kardeşiz babamız bize ikişer daire miras bıraktı.Tapularını almadik ama bir kardeş belediyeye beyanname verdi her yıl babamın adına olan bu dairelerin emlak vergisini düzenli ödüyoruz.Sorum şu: Biz üç kardeş yasal mirasçılar dışında başka bir şahıs belediyeye emlak vergisi ödeyebilir mi

EMLAK GÜNDEMİ: Miras gayrimenkullerde emlak vergisinden tüm mirasçılar müteselsilen sorumludur. Biri vergi ödediğinde tüm mirasçılar adına ödenmiş sayılır. Başka kişi dediğiniz kişi neden verginizi ödesin? Tam anlayamadım...