banner53

Miras Kalan Borçtan Mirasçılar Eşit mi Sorumlu?

Posta'dan Tamer Heper okuyucusundan gelen, "Babam vefat etti, bir ev miras kaldı. Ben dahil 7 kişi evin mirasçılarıyız. Babamın hissesine annem, ben ve babamın ilk eşinden olan ablam sahip. Evin güçlendirmesi yapılmış ne haber veren oldu ne onay isteyen. Eve mahkemeden ödeme emri geldi. Bu şekilde haberimiz oldu. Toplamda yaklaşık 37 bin lira borç ben dahil 7 kişiye çıkarılmış. 7 günlük süre var. Ben ne yapabilirim? Hiçbir yere imza atmadım, borçtan sadece hissem oranında mı mesul oluyorum? Maaşımdan kesinti olmaması için borcun üzerime düşen payını ödeyebilir miyim? " sorusunu cevapladı.

Miras Kalan Borçtan Mirasçılar Eşit mi Sorumlu?

Önce genel kuralı söyleyeyim: Ölenin borçlarından mirasçıları sorumludur.

Dolayısıyla okuyucumun babasının ölümü ile babalarının mirasçıları onun borçlarından sorumludur.

Okuyucum 7 kişinin mirasçı olduğunu söylemiş ama ikinci cümlede babalarının mirasçısı olarak eşi ve iki evladından söz edilmiş.

Ancak 7 kişinin ortak olduğu artık kesin. Kendileri hakkında da her ne kadar kendisi eve mahkemeden ödeme emri geldiğini söylüyorsa da gerçekten ödeme emriyse bu icra müdürlüğünden gelmiştir.

Zira kendilerine 7 günlük süre verildiğini de söylediklerine göre bu durum, haklarında icra dairesinde yapılmış bir ilamsız takip olduğunu gösteriyor. Şayet 7 gün içinde bu takibe itiraz edildiyse takip durmuştur.

Ancak okuyucumun asıl merak ettiği husus, mirasçıların miras payları kadar sorumlu olup olmayacağıdır ki ne yazık ki bu husus okuyucumun düşündüğü gibi değil.

Medeni Kanun’un 641’inci Maddesi “Mirasçılar, tereke borçlarından müteselsilen sorumludur” demektedir ki buna göre de tüm tereke borcu bir kişiden alınabilir. Bir kişiden tahsili halinde o kişi diğer mirasçılara rücu edebilir.

Mirasçılar bu borçlardan sadece tereke malları ile değil tüm malvarlığı ile sorumludur.

Durum, babalarının vefatından önce doğmuş bir borcu, sahibi oldukları bağımsız bölüme ait anayapının güçlendirilmesi için yapılmış masrafı gösteriyor ki bunun için mirasçıların atmış bulunduğu bir imza aranmaz.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER