banner53

Miras intikali Nasıl Yapılır? Gerekli Belgeler Nelerdir?

Vefat halinde ölene ait mallar, haklar ve borçlar mirasçıya geçer. Bu işlemlerin geçişi sırasında yapılan tüm işlemlere de miras intikali denir. Peki miras intikali nasıl yapılır, gerekli evraklar nelerdir?

Miras intikali Nasıl Yapılır? Gerekli Belgeler Nelerdir?

İLK AŞAMA VERASET İLAMI

Miras intikali için ilk işlem mirasçıların vefat edenin yakınları olduğunu ispat etmesi gerekir. Mahkemeye başvurarak ya da notere gidip veraset alınarak mirasçı olduğunuzu kanıtlamanız gerekir.

GEREKLİ BELEGELER

-- Kimlik Belgesi 

-- Fotoğraf 

-- İşlemde temsil var ise temsil belgesi

-- Veraset Belgesi (Sulh Hukuk Mahkemesinden veya Noterden alınan aslı veya onaylı örneği) ( yurt dışındaki mahkemelerden alınmış veraset belgelerinin Tapu Kanununun 37. maddesi gereği Türk mahkemelerince onaylanmış olması gerekir.)

-- İşleme konu taşınmazın tapu senedi 

-- Zorunlu Deprem Sigortası poliçesi 

İŞLEMLER

Sulh Hukuk Mahkemesi ya da Noterden alınan veraset belgesi ile birlikte yukarıdaki belgeleri tamamlayıp herhangi bir Tapu Müdürlüğüne varislerden biri ya da hepsi tarafından başvuru yapılması durumunda işlem yapılacak.

Mirasçılık miras bırakanın kendi iradesiyle gerçekleşebileceği gibi kanun yoluyla da gerçekleşebiliyor. Eğer miras bırakan kişi kendi iradesi ile mirasçılarına mallarını bırakırsa buna mansup mirasçı adı veriliyor. 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER