banner53

Miras Gayrimenkullerin Tapu İntikal İşlemleri Nasıl Yapılır?

İntikal, tapu sicilinde kayıtlı malikin ölümü halinde miras hakkının, veraset belgesinde belirtilen mirasçılar adlarına Medeni Kanun hükümlerine göre tescili işlemidir.

Miras Gayrimenkullerin Tapu İntikal İşlemleri Nasıl Yapılır?

Altın Emlak Genel Müdürü Mustafa Hakan Özelmacıklı, intikal işlemlerinin gecikmesi durumunda birçok problemler yaşandığını belirterek, “İntikal, tapu sicilinde kayıtlı malikin ölümü halinde miras hakkının, veraset belgesinde belirtilen mirasçılar adlarına tescili işlemidir. Rıza-i taksim yapılamaması durumunda, akrabalar arasında husumetler artıyor. Ecrimisil, izale-i şüyu davaları ile uzun yıllar taşınmazların kullanımı kısıtlı kalıyor. Bu nedenle ölen kişinin mal varlığının geciktirilmeden paylaşılması büyük önem taşıyor” dedi.

TAPU HARCI YOK

İntikal işlemlerinde tapu harcı alınmadığını ve sadece döner sermaye ücreti tahsil edildiğini belirten Özelmacıklı;

 “Sulh Hukuk Mahkemesi ya da noterden alınan veraset belgesi ile birlikte, kimlik, resim, vergi dairesinden ilişik kesme yazısı alınarak herhangi bir Tapu Müdürlüğüne varislerden biri ya da hepsi tarafından başvuru yapılması halinde işlem gerçekleştirilmektedir.

İntikali yapılan taşınmaza isabet eden veraset ve intikal vergisi tamamen ödenmedikçe devir ve ferağı yapılamaz ve üzerinde herhangi bir ayni hak tesis edilemez” diye konuştu.

TAKSİM İŞLEMİ NASIL YAPILIR?

Özellikle miras sonrasında paylaşma yolunun tercih edilmesi gerektiğini dile getiren Özelmacıklı;

“Taksim taşınmaz mal veya hakların hissedarlar arasında bölüşülmesidir. Miras kalan taşınmaz sayısı, hissedar sayısına eşit veya fazla ise bu yok tercih edilebilir.

Taşınmazların bedelleri tarafsız olarak belirlenerek, hissedarlar arasında pay edilir.

Gerekirse aradaki değer farkları taraflar arasında ödenir. Bu konuda emlak işletmelerinden ve profesyonel gayrimenkul danışmanlarından destek alınabilir” şeklinde konuştu.

Güncelleme Tarihi: 22 Eylül 2020, 11:04
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER