Merkezi Isıtmalı Binada Soba Yakılabilir mi?

Merkezi ısıtma olan binalarda bazı daire sahipleri zaman zaman yeterince ısınamadıklarını iddia edebiliyor. Ya da bazı durumlarda yüksek yakıt giderlerinden kurtulmak isteyen ev sahipleri daha ekonomik buldukları için soba ile ısıtmaya geçmek isteyebiliyor. Peki kat malikleri konutunda soba yakabilir mi?

Merkezi Isıtmalı Binada Soba Yakılabilir mi?

Sert geçen kış aylarında artan yakıt masrafı nedeniyle bazı insanlar doğalgazlı binada soba yakma mecburiyetine düşebilirler.

Ancak bu durum binada yaşayan diğer bina sakinlerinin rahatsızlık duymasına neden olabiliyor.

Bu durum karşısında akıllara, ''doğalgazlı binada soba yakmak yasak mı?'' sorusu düşüyor. 

Doğalgazlı binada dairelerde soba bacası olması durumunda bazı malikler evlerinde soba yakabilirler.

Ancak diğer apartman sakinlerinden gelecek şikayetler sonrasında binada soba yakımı yasaklanabilir.

DOĞALGAZLI BİNADA SOBA YAKMAK NASIL YASAKLANIR?

Doğalgazlı binada soba yakan kat sahibinin bu davranışını yasaklayabilecek kanuni dayanak bulunuyor.

Doğalgazlı binada soba kullanımının önüne geçmek için kat malikleri kurulunun toplantı yapması ve bu toplantı sonrasında çoğunluk oyun binada soba kullanımının yasaklanması yönünde çıkması gerekmektedir.

Kat malikleri kurulu toplantısının ardından oluşturulacak yeni apartman yönetim planı ile binada soba yakmak yasaklanabilir.

DOĞALGAZLI BİNADA SOBA YAKMANIN CEZASI NEDİR?

Apartman malik kurulu sonrasında doğalgazlı binada soba yakmanın yasaklanması yönünde karar çıkmasına rağmen bazı malikler dairelerinde soba yakmaya devam ederse, bu kararlarının cezai müeyyidesi bulunmaktadır.

Doğalgazlı binada yasak kararı çıkmasına rağmen soba yakan bina sakinini, diğer bina sakinleri belediyeye şikayet edebilirler.

Belediye tarafından görevlendirilecek zabıta memurları durum incelemesini yaptıktan sonra ve apartman yönetim planında binada soba yakmanın yasak olduğu yönünde kararı da onayladıktan sonra soba yakan bina sakinine ceza kesebilirler.

Ceza miktarı illere göre farklılık gösterirken 2 bin 500 lira ile 5 bin lira arasında belirlenen miktarda ceza uygulanır.

DOĞALGAZLI BİNADA YASAK OLMASINA RAĞMEN SOBA YAKAN MAHKEMEYE VERİLİR Mİ?

Doğalgazlı binada yasak olmasına rağmen soba yakan bina sakinleri belediyeden ceza yemesine rağmen binada soba yakmaya devam ediyorsa bu sefer bu durumdan rahatsızlık duyan diğer bina sakinleri soluğu mahkemede alabilirler.

Doğalgazlı binada soba yasak olmasına rağmen yakan bina sakinine mülkiyetin devri konusunda dava açılabilir.

Ayrıca doğalgazlı binada soba kullanan kişinin baca dumanı ile binaya zarar vermesi durumunda, bu durum sonrası oluşabilecek maddi zarar da soba yakan bina sakini tarafından karşılanır.

Bu konu hakkında da mahkemeye bilgi sunmak gerekir.

Güncelleme Tarihi: 14 Kasım 2020, 03:57
YORUM EKLE