Merdiven Boşluğuna Bisiklet Konulması Yasaklanabilir mi?

Apartman veya sitelerde kişinin sahip olduğu mülkler dışında, bir de ortak alan olarak adlandırılan bölümler vardır. Merdiven boşluğu da bu ortak alanlardan biri olarak kabul edilir. Peki buraya bisiklet ya da farklı bir eşya konulabilir mi?

Merdiven Boşluğuna Bisiklet Konulması Yasaklanabilir mi?

Bina içerisindeki ortak alanların kullanımı bireysel kararlara göre belirlenmemektedir. Ortak alanların kullanım biçimi apartmanın yönetim kurulu tarafından önceden kararlaştırılır ve diğer mal sahiplerine de bu kurallar bildirilir.

Bireysel isteklere göre bu alanlar eşya koyma gibi başka amaçlarla değerlendirilemez.

Ayrıca bu tür boşluklara eşya konulması; olası bir acil durumda bina sakinlerinin dışarıya çıkabilmesini engellediği ve diğer kişilerin de hakkı olan yerlerin sahiplenilmesine neden olduğu için yasaklanmıştır.

Apartman veya sitelerdeki ortak alan olarak kabul edilen yerler şu şekilde belirlenmiştir:

Temeller ve ana duvarlar, taşıyıcı sistemi oluşturan kiriş, kolon ve perde duvarlar ile taşıyıcı sistemin parçası diğer elemanlar, bağımsız bölümleri ayıran ortak duvarlar, tavan ve tabanlar, avlular, genel giriş kapıları, antreler, merdivenler, asansörler, sahanlıklar, koridorlar ve buralardaki genel tuvalet ve lavabolar, kapıcı daire veya odaları, genel çamaşırlık ve çamaşır kurutma yerleri, genel kömürlük ve ortak garajlar, elektrik, su ve havagazı saatlerinin korunmasına mahsus olup bağımsız bölüm dışında bulunan yuvalar ve kapalı kısımlar, kalorifer daireleri, kuyu ve sarnıçlar, yapının genel su depoları, sığınaklar,  

Her kat malikinin kendi bölümü dışındaki kanalizasyon tesisleri ve çöp kanalları ile kalorifer, su, havagazı ve elektrik tesisleri, telefon, radyo ve televizyon için ortak şebeke ve antenler sıcak ve soğuk hava tesisleri,

Çatılar, bacalar, genel dam terasları, yağmur olukları, yangın emniyet merdivenleri,

Belirtilen yerler haricinde yine de ortak kullanıma uygun yerler de bu kategoriye girmektedir.

Güncelleme Tarihi: 06 Nisan 2021, 02:16
YORUM EKLE