banner53

Mantolama Masraflarını Kim Öder?

Dış cephe mantolama, kışın ısı kaybını yazın ise ısı kazancını en aza indirmek için uzun süredir tercih edilen bir yöntemdir. Tekniğine uygun olarak gerçekleştirilen mantolama işlemi yüzde 50’ye kadar varan bir enerji tasarrufu sağlayabilmektedir. Peki mantolama kararı nasıl alınır? Dış cephe masraflarını kim ne kadar öder?

Mantolama Masraflarını Kim Öder?

Dış cephe mantolama yöntemi enerji tasarrufunun yanı sıra dış duvar betonlarını korozyona karşı koruyarak bina ömrünü de uzatmaya olanak sağlar.

Bu konuda son yıllarda çeşitli kanunların da çıkmasıyla karar süreçleri, arsa payı, oy çokluğu, mevcut kanunlar ve cezalar hakkında da çeşitli sorular ortaya çıkmaktadır.

Dış cephe mantolama masrafları ve karar süreçleri ilgili bu sorularınızın yanıtlarını yazımızda bulabilirsiniz.

Karar Alma

Öncelikle apartmanınızda Kat Mülkiyeti Kanunu’na göre hukuken atanmış bir yönetici ve ya bir yönetim kurulu olması gerekmektedir. 2. adım olarak ise yöneticinin kat malikleri kurulu toplantısı için çağrı yapması ve kurulun, toplantı yeter sayısıyla toplanması beklenmektedir.

Kat maliklerinden birinin isteği üzerine mantolama oylamaya sunulur. Mantolama işlemi “faydalı değişiklik” kapsamında değerlendirildiğinden kararın alınması için oy birliği değil oy çokluğu yeterli olacaktır. Isı yalıtımı yaptırma kararının çıkabilmesi için hem sayı çoğunluğunun hem de arsa payı çoğunluğunun sağlanması gerekmektedir.

Sayı çoğunluğunun sağlanmasında her kat malikinin arsa payına bakılmaksızın bir oy hakkı vardır. Birden fazla dairesi olan kat maliklerinin her daire için bir oy hakkı olmakla birlikte, kullanacağı oyların sayısı bütün oyların üçte birinden fazlası olamaz.

Masrafların Paylaşımı

Yönetim kurulunun kat malikleri toplantısında almış olduğu karara ve yapmış olduğu mantolama sözleşmesine tüm kat malikleri uymakla yükümlüdür.

Dış cephe mantolama masrafları tapu senetlerinde belirtilen arsa payına göre bölüştürülmektedir.

Daire başına düşen tutarın ödenmemesi durumunda Kat Mülkiyeti Kanunu’na göre dava açılabilir ve ya icra takibi başlatılabilir.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER